fbpx
Przejdź do treści
Przeorganizuj swoje życie. Część 3 - Szafy, szafki i szuflady

Przeorganizuj swoje życie. Część 3 – Szafy, szafki i szuflady

Zapraszam na kolejny wpis z serii „Przeorganizuj swoje życie”. Część pierwszą znajdziesz tutaj „Zobowiązania„, część drugą znajdziesz tutaj „Pomieszczenia„.

Dziś pora zabrać się za szafy, szafki i szuflady.

Ostatnio pisałam o metodzie przeorganizowania swoich pokoi, pozbywaniu się „gruzu” i pozostawianiu jedynie tego co jest potrzebne. Sugeruję, by na początek ominąć ubrania w szafach, szafkach i szufladach – zostawiając je na później. Lepiej na początek skupić się jedynie na rzeczach i przedmiotach widocznych, kiedy wchodzisz do pokoju. Powód jest prosty, jeśli zaczniesz wszystko od razu łącznie z półkami i szufladami, może to po chwili Cię przerosnąć, podczas gdy najpierw skupisz się na tych elementach widocznych, możesz już na początku sprawić, że różnica będzie bardzo widoczna. Kiedy dostrzeżesz w jak krótkim czasie udało Ci się zmienić otoczenie, nie zabraknie Ci mocy by działać dalej.

Dzisiaj natomiast skupmy się na tym co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Niemal w każdym pokoju są półki i szuflady i z łatwością przez lata mogą zgromadzić sporą ilość rzeczy, o których nawet zdążymy zapomnieć. Czego nie widać nie stanowi dla nas problemu, prawda? Tak, jednak z czasem kiedy otwieramy taką szafkę czy szufladę, przypominamy sobie o klamotach tam zmagazynowanych i upchniętych. Stwórzmy prostą, wolną od stresu przestrzeń!

Szuflady – aż się prosi napisać Szuflandia ? :

Zacznij od szuflad, ponieważ one są prostsze do ogarnięcia. Zajmij się jedną szufladą najpierw i postępuj według tych kroków z każdą szufladą:

      1. Wyciągnij wszystko z szuflady.

Patreon

      2. Wyczyść samą szufladę. Nie ma znaczenia jak to zrobisz. Możesz po wyjęciu wszystkiego wyczyścić ją wilgotną szmatką, czy użyć do tego odpowiednich produktów. Po prostu ją wyczyść.

       3. Wyrzuć wszystkie śmieci.Z rzeczy które zostały wyjęte z szuflady, wyrzuć wszystkie śmieci.

       4. Teraz przejrzyj pozostałe rzeczy i je posortuj: podziel je na rzeczy które chętnie oddasz (czyli do pudełka na rzeczy oddane – po zakończeniu, zabierz pudło do auta i oddaj – sprawa załatwiona), przedmioty które chcesz przenieść w inne miejsce w domu (zrób to od razu, nie będzie trzeba się tym zajmować ponownie i po robocie), oraz przedmioty które chcesz nadal trzymać w szufladzie. Postaraj się trzymać w szufladzie przedmioty w jakiś sposób ze sobą połączone – żeby to nie byłą ponownie szuflada pełna śmieci. Postaraj się je pogrupować, niech to będą na przykład zapasy szkolne – za to razem, bielizna – w jednym miejscu konkretna część garderoby. Czyli w jednym miejscu to, co powinno się tam znaleźć.

Nie zniszcz tego co już udało Ci się osiągnąć.

        5. Odkładaj przedmioty do szuflady w uporządkowany sposób. Po wyrzuceniu śmieci i posortowaniu przedmiotów, ilość elementów do włożenia z powrotem do szuflady powinna być mniejsza. Pamiętaj, nie upychaj ponownie zbyt dużej ilości przedmiotów szufladzie, ponieważ znowu trzeba będzie ją odgruzować. Odkładaj przedmioty w obranym przez siebie porządku, ale układaj a nie wrzucaj. W taki sposób świetnie zorganizujesz swoje zapasy szkolne czy biurowe takie jak notesy, spinacze, długopisy, markery i wiele innych. Jeśli masz dużo drobnych przedmiotów, dobrym pomysłem jest umieszczanie ich w pojemnikach a dopiero potem do szuflady.

        6. Teraz, kiedy szuflada jest odgruzowana, ładna, poukładana i zdecydowanie prościej w niej coś znaleźć – czas na świętowanie. Oraz cały czas trzymaj ją w takim samym stanie. Nigdy więcej nie wrzucaj po prostu przedmiotów do szuflady. Zawsze miej pewność, że przedmiot który tam odkładasz, powinien się tam znaleźć i odkładaj go dokładnie na swoje miejsce. Ten nawyk zajmie Ci trochę czasu ale zdecydowanie się odpłaci mniej zagraconymi szufladami.

Możesz równie dobrze przestać na jednej szufladzie i następną uporządkować jutro, lub zabrać się za następną, jeśli masz chęć i energię do działania.

Szafy i szafki.

Teraz pora na szafki i półki, które są nieco bardziej skomplikowane. Niemniej jednak, aby je uprościć i uporządkować, zacznij od jednej szafki a nawet jednej półki. Dla każdej półki postępuj wedle punktów powyżej (tak jak w przypadku szuflad). Zrób dokładnie to samo z każdą szafką czy z każdą półką. Dosłownie wyjmij wszystko z szafki czy półki i działaj krok po kroku. Pamiętaj, jak już będziesz odkładać coś do szafki czy na półkę, to niech to będzie rzecz która tam właśnie powinna się znaleźć. To nie tylko pozwoli Ci utrzymać szafki i półki w porządku ale też uprości Twoją szafę.

Następnie możesz się zabrać za wiszące części garderoby w szafie. Najlepiej jest je wszystkie wyjąć z danej części szafy i postępować według tej samej podstawowej procedury: uproszczenie, wyrzucenie, oddanie i odłożenie z powrotem tylko tego co jest potrzebne. To jest naprawdę świetne ćwiczenie które odchudzi Twoją szafę (pozbędziesz się ubrań których już nie nosisz lub które już nie pasują na Ciebie) i zdecydowanie uprości Twoją szafę i szafki.

Przyznaję, szafy mogą być dosłownie onieśmielające i przytłaczające, dlatego dobrym pomysłem jest gryźć tego „słonia” po kawałku. Podziel takie prace na interwały czasowe. Niech to będzie na przykład na początek tylko 15 minut dziennie na jedną półkę. Dzięki takiemu założeniu, możesz szybko i krok po kroku – ale za to codziennie – porządkować swoją strefę, pozbywać się niepotrzebnych przedmiotów i odzyskać przestrzeń.

Zapraszam do poczytania innych tekstów z kategorii „Tarocistka też człowiek”.

Materiały źródłowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *