Wielkie Arkana – 16 Wieża.

Wielkie Arkana - 16 Wieża.

Wielkie Arkana – 16 Wieża.

 

W karcie Wieża możesz zauważyć:

 

Istotę zdolną do największych poświęceń, jednostkę, w której życiu zachodzą radykalne zmiany. Silną osobowość: nieugiętą, stałą, mocno przywiązaną do swych postaw. Osobę, która wiele osiągnęła i boi się to stracić, istotę, którą łatwo zranić i która szybko załamuje się psychicznie. Kogoś, kto skrywa w sobie silny lęk przed zmianą swego systemu wartości i być może z tego powodu agresywnie reaguje na każdą odmienną do własnej opinię.

Osobę zamkniętą w świecie własnych wyobrażeń, posiadającą zawężoną świadomość lub niepotrafiącą się dostosować do nowych sytuacji. Człowieka, który aktualnie doświadcza wielkiego cierpienia, przeżywa wstrząs i załamanie. Jednostkę, która przydała większą moc niż sobie siłom destrukcyjnym i teraz z ich ręki doświadcza cierpienia. Kogoś, kto mierzył wysoko, lecz zaznał porażki; bankruta, osobę po rozwodzie lub w jego trakcie. Parę, która przeżywa silny kryzys w związku. Osobę niedostrzegającą nowych perspektyw w życiu, przekonaną, że może być tylko coraz gorzej. Jednostkę, która podupadła na zdrowiu lub u której proces chorobowy pogłębia się.

W prostym znaczeniu oznacza zmianę – naszych planów, naszego życia, uczucia itp. Jest to również obraz katastrofy związanej z domem, mieszkaniem – to wszelkiego rodzaju klęski hydrauliczne, zatkane kominy, dymiące żelazka, zwarcia instalacji elektrycznych itp. Ich rozmiar nie zawsze jest dla nas powodem do ogromnej troski, często symbolizuje usterki, które fachowcowi dość łatwo usunąć.

Rozkład Roczny
Rozkład Roczny

 

Niedola, strapienie, niedostatek, niepomyślność, klęska, wstyd, oszustwo, ruina. Przede wszystkim – jest to karta nieprzewidzianej katastrofy.

 

Całkowita i nagła zmiana. Załamanie się dotychczasowego systemu wartości. Zerwanie wcześniejszych związków. Koniec przyjaźni. Zmiana opinii. Niespodziewane wydarzenia. Wrogość. Zagłada. Niedola. Oszustwo. Bankructwo. Załamanie się. Upadek. Ruina. Rozwód. Koniec stabilizacji. Zniszczenie zaufania. Strata pieniędzy. Utrata poczucia bezpieczeństwa. Zawód miłosny.

Egoizm, egotyzm. Uzależnienie od innych. Materializm. Brak wyobraźni. Brak intuicji. Brak wyczucia. Sukces zyskany w sposób uwłaczający godności, nielegalną drogą. Nienawiść do ludzi, do otoczenia. Emanacja niszczycielskiej energii, czarna magia. Niemożność wyzwolenia się spod wpływu kogoś potężnego, silnego. Tyrania. Totalitaryzm. Utrata wolności. Autodestrukcja. Uległość. Pasywność. Płaski racjonalizm. Brak szerszej perspektywy. Rabunek, kradzież, strata. Zła przygoda. Nieszczęście. Nieudane małżeństwo. Brak wiary w wyższe wartości. Zniecierpliwienie. Sadyzm, okrucieństwo, fanatyzm, reakcyjność. Rasizm.

 

Wstrząs, duchowa odnowa, oczyszczenie uwolnienie, wielkie porządki, ożywienie wielki przełom.

 

Ciosy losu zdarzają się, ponieważ w głębi ducha mocno ich potrzebujemy, a nawet sami powodujemy, by rozpocząć proces regeneracji i oczyszczenia. Wieża jest w tym wypadku najważniejszą kartą dotyczącą uzdrowienia na wzór usunięcia chorego zęba – szybko, bezwzględnie i skutecznie.

Bezpieczeństwo przeszłości całkowicie się rozpada, bo musi się rozpaść—jak każda iluzja. W ślepym zaułku nie ma odwrotu, trzeba rozbić stare mury, znaleźć inne drogi wyjścia i zacząć od nowa. Sytuacja jest tak konfliktowa i sprzeczna z ogólnym Wielkim Porządkiem, że im szybciej i brutalniej zostanie oczyszczona, tym lepiej i w efekcie mniej (krócej) będzie bolało.

Podobnie, jak w trakcie porządków przedświątecznych chwilowo wyłania się straszliwy życiowy bałagan, ale gołąbek wyraźnie wróży wyłaniający się nowy, początek. Trzeba go tylko dostrzec! Wstrząsająca całym jestestwem przemiana bywa też oznaką ingerencji z zewnątrz – ze strony aniołów opiekuńczych i Opatrzności, bez których kłopoty; mogłyby być o wiele, wiele poważniejsze.

 

Pozostałe opisy kart znajdziesz w dziale „Tarot”.

Zachęcam także do przeczytania „Kim jest współczesna Wróżka / Tarocistka?”.

Warto przeczytać

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.