fbpx
Przejdź do treści
Przeorganizuj swoje życie, Część 1 - Zobowiązania.

Przeorganizuj swoje życie, Część 1 – Zobowiązania.

Przeorganizuj swoje życie, Część 1 – Zobowiązania.

Początki zawsze są trudne, jednak od czegoś  trzeba zacząć. Odetnij się od tego co jest zbędne w Twoim życiu, a zyskasz przestrzeń do rozwijania siebie i swoich pasji.

Serdecznie polecam takie przeorganizowanie swojego życia. Zrób sobie pyszną kawę, herbatę czy smoothie, przygotuj notes i coś do pisania – i do dzieła.

Dziś na tapetę bierzemy wszystkie zobowiązania w naszym życiu.

Zrób swoistą inwentaryzację swoich życiowych zobowiązań. Oto kilka najpopularniejszych:

  • Praca– tu mamy wiele zobowiązań na raz, w naszej pracy. Wypisz je wszystkie.
  • Tak zwana praca na boku– niektórzy z nas to free-lancerzy , lub wykonują więcej niż jedną pracę, żeby mieć większe przychody. Czyli jeszcze więcej zobowiązań.
  • Rodzina– możemy być w roli żony, męża, matki, ojca, córki, syna. Takie role także idą w parze z różnymi zobowiązaniami.
  • Dzieci– nasze dzieci mają różne zainteresowania i zajęcia dodatkowe, piłka, sporty, występy, nauka gry na instrumencie, chóry raz wiele, wiele innych zajęć dodatkowych. Każde ich zobowiązanie, jest także naszym.
  • Obywatelskie– możemy działać jako wolontariusze w różnych organizacjach lub być członkiem jakiejś organizacji non-profit.
  • Religijne– wielu z nas jest zaangażowanych w życie w naszych kościołach lub w organizacjach kościelnych. Czasami jest to odwiedzanie kościoła raz w tygodniu. To także są zobowiązania.
  • Hobby– być może uprawiasz sport jak bieganie, jeździsz na rowerze, fitness, siłownia czy jesteś członkiem klubu żeglarskiego, klubu czytelniczego, czy choćby sklejania modeli. Te zajęcia także wiążą się o dziwo – ze zobowiązaniami.
  • Dom– poza standardowymi sprawami rodzinnymi, robisz różne inne rzeczy, które są do zrobienia w domu.
  • Bycie On-line– możemy być regularnie na forach internetowych czy listach mailingowych, czy w grupach Google. To są społeczności on-line które idą w parze także ze zobowiązaniami.

Być może masz więcej kategorii do wypisania, niż te które wymieniłam. Wypisz je wszystkie.

Teraz przyjrzyj się im dokładnie. Każdej pozycji na liście i rozważ: Jak to dodaje wartości w moim życiu? Jak ważne jest to dla mnie? Czy to jest zgodne z moimi życiowymi priorytetami i wartościami? Co się stanie, jaki to będzie miało wpływ na moje życie, jeśli to sobie odpuszczę? Czy robienie tego zbliży mnie do zrealizowania moich celów?

Tak, to są trudne pytania i czasami nie da się na nie odpowiedzieć natychmiast. Jednak na początek, sugeruję by zacząć od jednej rzeczy, i to takiej, która najmniej Ci oddaje zainwestowanego w nią czasu i energii. Takiej, która zupełnie odbiega od Twoich wartości i celów. Zrezygnuj z tej rzeczy, z tego działania – przynajmniej na kilka tygodni i zobacz czy bez wykonywania tej czynności, wszystko idzie jak powinno. Po tym czasie ponownie przeczytaj listę sporządzoną na początku i wybierz kolejną rzecz, która nie sprzyja realizacji Twoich celów. Tak właśnie należy krok po kroku eliminować, czasami bezlitośnie, niepotrzebne i nie sprzyjające naszym wartościom rzeczy i czynności. Dzięki temu pozostaną tylko te, które mają dla Ciebie znaczenie. Dla Ciebie i Twojego rozwoju.

Rozkład Roczny
Rozkład Roczny

Poczucie winy to rzecz naturalna na początku.

Podczas, kiedy będziesz eliminować jakieś zobowiązanie, może pojawić się poczucie winy, ponieważ inni będą chcieli, by nadal w nich trwać. Nawet jeśli zechcesz wrócić do tych zobowiązań a wyeliminować inne, to i tak odczujesz ogromną ulgę, że udało się sprawdzić i odpocząć od codziennego, cotygodniowego czy comiesięcznego ich wykonywania. To pozwoli Ci uwolnić dużo czasu i pomimo tego iż inni będą czasami rozczarowani Twoją postawą, Ty będziesz realizować rzeczy które są dla Ciebie ważne. Dla Ciebie a nie dla innych. Jeśli zawsze będziemy zobowiązywać się do tego czego inni od nas chcą, nigdy nie znajdziemy czasu na realizację naszych celów i tego co jest dla nas najważniejsze.

Poświeć trochę czasu na ocenę swoich zobowiązań, a Twoje życie stanie się mniej skomplikowane i prostsze. Podziękujesz sobie później. 🙂

Zachęcam do przeczytania wpisu „Minimalizm, czas odgruzować swoje życie”.

Mam na imię Beata.
Tarot jest moją pasją już od wielu lat, którą wykorzystuję by odpowiadać na pytania i wątpliwości wszystkim którzy je mają. Od kilkunastu lat, łączę karty Tarota z Numerologią. Owo połączenie sprawdza się naprawdę dobrze i świetnie się uzupełnia.

Zapisz się na Piątkowe Listy Miłosne

Tagi: