fbpx
Przejdź do treści

Przeorganizuj swoje życie. Część 6 – Media.

  • przez
Przeorganizuj swoje życie. Część 6 - Media.

Przeorganizuj swoje życie. Część 6 – Media.

Przeorganizuj swoje życie. Część 6 – Media.

Dziś bierzemy na tapetę : Media. czyli Zapraszam do szóstej części z serii Przeorganizuj swoje życie.

Ten post będzie swojego rodzaju konwersacją, bez wątpienia, szczególnie, że zaproponuję w tym poście zrezygnowanie z rzeczy do których jesteś przywiązana najbardziej: telewizja, filmy DVD, wiadomości, kolorowe magazyny, gazety oraz … UWAGA…internet. Nie rezygnuj od razu z czytania, to nie oznacza niczego na stałe ale z pewnością można nazwać to eksperymentem.

Znajdź dla siebie chwilkę i zastanów się ile informacji dostarczasz sobie codziennie.

Jeśli jesteś choć odrobinę podobna do mnie oraz ogromnej ilości ludzi, otrzymujesz ogromną ilość informacji z internetu, czytasz dużo wpisów blogowych, być może czytasz dużo książek, kolorowych magazynów czy gazet. Prawdopodobnie oglądasz dużo telewizji kiedy chcesz zapewnić sobie rozrywkę. Być może oglądasz dużo filmów na DVD oraz słuchasz muzyki w radio podczas drogi do pracy. W samej pracy najprawdopodobniej dostajesz notatki wewnętrzne, maile oraz wiele innych informacji. Może jesteś częścią forum online czy grupy internetowej, listy mailingowej lub kilku innych!

To jest zdecydowanie nadmiar informacji.

Nasze mózgi nie są przystosowane do przetwarzania takiej ilości informacji. Oczywiście możemy to zrobić ale jest to przyczyną dużej ilości stresu a i tak nie możemy skupić się na jednej rzeczy wystarczająca długo, by dało nam to jakąś wartość. Jesteśmy dosłownie w samym środku pędu informacji, który płynie niekończącym się strumieniem? Oczywiście do tego wliczamy czas, który spędzamy w social mediach.

Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl ile czasu spędzasz online (najbardziej prawdopodobne jest, że kilka godzin), oglądanie telewizji oraz filmów na DVD (zazwyczaj kolejne kilka godzin) oraz czytanie wszystkich rzeczy wymienionych powyżej (kolejna godzina albo dwie). Teraz pomyśl ile swoich celów można by zrealizować jeśli udałoby Ci się skrócić te aktywności w Twoim życiu. Czas, który udałoby Ci się wygrać byłby ogromny.

Rozkład Roczny

Rozkład Roczny

Więc, co zamierzasz zrobić w tej sprawie? Czasami naprawdę warto być nieco drastycznym. Przetestuj media. Jednak, czy jest to w ogóle możliwe? Tak, zdecydowanie możliwe. Oto kilka pomysłów:

  • Jeśli czujesz w sobie odwagę, spróbuj odciąć się od wszystkiego na tydzień. Dosłownie wszystko co nie jest absolutnie konieczne – może za wyjątkiem mili do pracy – ale czy naprawdę czytanie blogów      jest absolutnie konieczne? Czy oglądanie telewizji jest absolutnie konieczne? Najprawdopodobniej nie. Wyeliminuj te elementy      na tydzień i sprawdź czy dasz radę
  • Może zacznij od jednego dnia.Myślisz, że nie dasz rady tak funkcjonować przez tydzień, spróbuj tylko przez jeden dzień. Ale za to odetnij wszystko: internet, telewizję, radio oraz czytanie (oczywiście na przykład fikcji – nie czegoś, co jest Ci potrzebne do pracy). To będzie dość drastyczne dla większości z nas ale sprawdź czy dasz radę.
  • Skoncentruj się na jednym konkretnym medium, dopiero potem spróbuj więcej. Zamiast odcinać się od wszystkiego spróbuj zrezygnować na przykład tylko z telewizji przez tydzień. Wówczas spróbuj odciąć gazety i kolorowe magazyny. Potem, jeśli masz w sobie tyle odwagi, odetnij blogi.Następnie weź na tapetę swoje ulubione strony internetowe (portale informacyjne, fora czy jakiekolwiek inne).
  • Kiedy działasz, pamiętaj by skupiać się na konkretnym celu.Nie zamieniaj jednego medium zupełnie innym – lub innym pożeraczem czasu. Ustal sobie cel który chcesz osiągnąć tego dnia lub tygodnia. Sprawdź, czy czas który zazwyczaj był zużywany na media, możesz wykorzystać do realizacji swoich celów.
  • Jeśli tego nie kupujesz, monitoruj swój czas.  Spróbuj rejestrowaĆ swój czas, który spędzasz używając mediów dziennie – tak bez rezygnowania z niczego. Zapisz podsumowanie z całego dnia na osobnej kartce. Wówczas możesz zobaczyć ile minut poświęcasz na poszczególne media. Dzięki takiemu ćwiczeniu z całą pewnością przejrzysz na oczy.
  • Kiedy już zmierzysz się z powyższymi zadaniami, przemyśl które media są dla Ciebie istotne. Możesz odkryć, że na przykład ograniczenie czy zrezygnowanie z oglądania telewizji wcale nie było takie trudne – a dzięki temu możesz zrobić o wiele więcej. Być może zechcesz całkowicie zrezygnować z oglądania telewizji lub przynajmniej mocno ją ograniczyć. Jednak zanim zechcesz powrócić do swoich starych nawyków spędzania sporo czasu w mediach, postaraj się ich używać w sposób przemyślany. Sprawdź, czy dasz radę funkcjonować używając ich w mniejszym stopniu i wówczas pracować na realizację swoich celów.

I co, to naprawdę niemożliwe?

Wyobraź sobie spokój ducha i umysły który możesz osiągnąć dzięki odcięciu się od powodzi informacji napływającej każdego dnia. Także skupienie które możesz odnaleźć bez zbędnych rozpraszaczy. Wyobraź sobie, że Twoje życie może ulec zmianie na lepsze przy takim małym przeorganizowaniu swojego codziennego życia. Może to się wydawać trudne, żeby odpuścić sobie owe rozpraszacze, lub wydaje Ci się, że nie jest to warte zachodu. Przynajmniej spróbuj.

Jeśli jeszcze Cię nie przekonałam, to policz ile dziennie spędzasz czas w mediach i pomnóż to przez ilość dni w miesiącu, kwartale, roku. Zobaczysz, że możesz zyskać prawie miesiąc dodatkowego czasu w skali roku na realizację swoich marzeń i celów.

Pozostałe części w serii „Przeorganizuj swoje życie” znajdziesz TUTAJ.

Zapraszam do poczytania innych tekstów z kategorii „Minimalizm, czas odgruzować swoje życie”.

Materiały źródłowe