Małe Arkana – Rycerz Pucharów

Małe Arkana - Rycerz Pucharów

Małe Arkana – Rycerz Pucharów reprezentuje ognisty aspekt żywiołu wody. To potężny atak ulewy oraz moc źródeł, a ściślej moc rozpuszczania. Astrologicznie włada od 20 stopnia Wodnika do 20 stopnia Ryb.

Przyjazd, nadejście, czasem posłańca; zaloty, propozycja, postawa, zaproszenie, zachęta.

Przyjazny, trochę zapatrzony w siebie mężczyzna, kierowanie się intuicją, przy rozwiązywaniu problemów. Może nie okazywać uczuć, ale przeżywa głęboko. Może oznaczać po prostu powrót do jakiejś sprawy, którą uznaliśmy za zakończoną. To karta menedżera artystycznego i osoby zainteresowanej szeroko pojętą tajemnicą.

W negacji to wiara w nierealne, obsesje lub perwersje seksualne, agresja wynikająca z lęków, obłuda.

Zaproszenie lub okazja pojawią się wkrótce. Przybycie. Zbliżanie się. Postęp. Atrakcyjność. Prośba. Wyzwanie. Propozycja. Oświadczyny.

Poszukiwanie czegoś, co nigdy nie istniało. Całkowite oderwanie się od rzeczywistości i jednoczesna chęć przekształcania świata tak, by odpowiadał naszym wyobrażeniom. Donkiszoteria. Wiara w rzeczy nierealne, nieprawdziwe. Ponuractwo. Posępność. Głęboka melancholia o chorobliwym podłożu. Schizofrenia. Awersje, fobie. Koszmary senne. Przerost ambicji. Skrytość. Nieszczerość. Ślepe dążenie doi jednego celu.

Rycerz Kielichów nazywany jest często Rycerzem Skorpiona lub tym, który ślepo podąża w poszukiwaniu świętego Grala. Karta ta jest bliska znaczeniowo karcie Śmierci Major Arkanów, ale oznacza rozmaite powikłania psychiczne i niemożność wyrwania się z okowów wyobraźni lub perwersji seksualnej.

Rozkład Roczny
Rozkład Roczny

Ktoś, kto posiada bogaty świat wyobraźni. Ktoś, kto nie przejawiał dotąd żadnej aktywności, a zmuszony został do wykazania się umiejętnością rozwiązywania konkretnych problemów (zadań). Bezradność. Zniecierpliwienie, irytacja skierowana przeciwko innym ludziom. Zły początek. Starcie z kimś, kto wykaże nam bezsens naszych planów, pragnień, pożądań. Obsesja seksualna. Perwersja seksualna objawiająca się w wyobrażeniach, w snach lub w zachowaniu. Nadpobudliwość. Agresja wypływająca z lęku.

Podstęp, przebiegłość, chytrość, matactwo, dwulicowość, oszustwo.

Łaskawy, poetycki, wenusjański, opieszały, ale jeśli się go pobudzi, potrafiący wykrzesać z siebie entuzjazm. Źle położony, bywa zmysłowy, próżny i nieprawdomówny.

Umiejętność dawania i dzielenia się, duchowa przyjaźń, poszukiwanie duchowej rodziny, fantazja, głęboka tęsk­nota, wrażliwość, talent twórczy.

Rak symbolizujący zwykle związki rodzinne, umieszczony w złotym kielichu jest wskazówką na rodzinę duchową, czyli związek z ludźmi podobnie myślącymi i czu­jącymi. Rycerz intensywnie szuka takiej rodziny. Bogactwo emocjonalne, duchowe wyżyny i pragnienie dzielenia się sprawiły, że samotność stała się zbyt bolesna, a izo­lacja dokuczliwa. Jest otwarty, szczery, gotów dzielić się, dawać, obdarowywać i ob­sypywać innych własnym wewnętrznym, emocjonalnym szczęściem.

Jeśli tęsknota za duchową rodziną okaże się zbyt dokuczliwa, zaczniesz przed­wczesne poszukiwania na siłę i za wszelką cenę. Wtedy przeoczysz ważne kroki rozwojowe mające wynieść cię na wyżyny doskonałości. Jeśli nie będziesz goto­wy, łatwo staniesz się Jeśli tęsknota za duchową rodziną okaże się łupem podejrzanych sekt.

Małe Arkana – Rycerz Pucharów jako partner potrzebuje tworzyć więzi oparte na duchowym pokrewieństwie, wzajemnym zrozumieniu i głębokiej wymianie uczuć.

Związki połowiczne i powierzchowne stały się zbyt bezbarwne i frustrujące. Rycerz kielichów kieruje się potrzebą głębokich więzi i porozumienia na polu emocjonalnego bogactwa. Nic innego nie jest w stanie go zaspokoić.

Karta może też być wskazówką, że niezależnie od partnerstwa potrzebujesz więzi z duchową rodziną. Możesz jej szukać wraz z partnerem, lecz jeśli on do tego nie dojrzał, twoje tęsknoty i tak popchną cię do poszukiwań. Spełnienie na tym polu jest bardzo ważne dla was obojga. Inaczej tęsknota odbije się na waszej wzajemnej więzi.


Pozostałe opisy kart znajdziesz w dziale „Tarot”.

Zachęcam także do przeczytania „Jakich pytań NIE zadawać kartom tarota?

Materiały źródłowe

Warto przeczytać

4 komentarze

 1. Witam,

  Nie rozumiem dlaczego książe miałby być rycerzem a rycerz królem. Takia wcale dużo nie odbiega od marsylskiej. Przedstawione postaci są również dość wyraźnie zaznaczone. Książe będąc nagim w każdym kolorze i siedząc na rydwanie swojego żywiołu jest odpowiednikiem króla, tym bardziej, że nosi koronę lub bardzo ozdobny chełm.
  Rycerze wszyscy jak jeden mąż siedzą w pełnych zbrojach na swoich rumakach lub stoją obok nich i za chiny ludowe nie chcą przypominać króli.

  Sam używam tej talii od dawna i wspomagałem się nawet na początku książką o symbolach tarota w szczególności na talii Crowley i nigdzie nie znalazłem wzmianki o tym, żeby Rycerz miał awansować tam na króla a Książę zostać rycerzem. Rycerze w każdym z kolorów pokazują energię gwałtowniejszą i młodszą. Króle czy tu Książęta są już dość mocno osadzeni w swoich zywiołach i mają wyraźnie dojrzalszy i bardziej ustalony wydźwięk.Toteż nie mają typowej dla rycerzy zbroi a siedzą nadzy w swoich powozach. Drugi raz spotykam się już z tą dziwaczną zamianą miejsc. Pozdrawiam

  1. Tak naprawdę w talii Thotha Rycerz to Rycerz a Prince t Król – czyli A.Crowley umniejszył jego znaczenie, to znaczy Króla. Jednak to także nie jest takie oczywiste i wiecznie jest poddawane pod dyskusję. Wszak u Crowleya Rycerze to żywioł ognia (tak jak Królowie z innych taliach) i dlatego raz je czytają jako Króla, a kiedy indziej jako Rycerza. Zdaję sobie sprawę z tego „pomieszania kart dworskich”o którym pisał L.M. Duquette.
   Opisując karty ogólnie, oczywiście odnosiłam się do Króla Pucharów, natomiast do zobrazowania użyłam talii Crowleya. Jeśli dałabym tutaj zdjęcie Price od Cups – to dopiero wprowadziło by ludzi w zamieszanie, przynajmniej niektórych. W talii Thotha, Rycerz ma najsilniejszą pozycję, tak jak Król w tarocie klasycznym właśnie. Stąd pewnie wiele różnic.Ranga więc to jedno, a kewstia wróżebna to co innego. 🙂

 2. co to może oznaczać wg Pani jeżeli w pytaniu o to czy dana osoba jest wiarygodna wypowiadając się na jakiś temat i tak w ogóle jako osoba wychodzi rycerz kielichów giermek monet i piątka kielichów

  1. Rycerz Pucharów to ktoś, kto ma głowę nabitą niezdrowymi ideami. Często myśli jedno a czuje zupełnie coś innego. Dlatego żyje mrzonkami. Często ulega swojemu pożądaniu, co czasami jest mylone z miłością. To taki melancholik, który potrzebuje wiecznego poszukiwania ideałów.

   Paź Pentakli mówi o nim, że przede wszystkim koncentruje się na sobie, swoich doświadczeniach i zgłębianiu wiedzy i doświadczeń. Częściej będzie zaczynał coś od nowa, a niżeli zadeklaruje dozgonną miłość.

   To jest także ktoś, kto potrzebuje wiecznego wsparcia lub podążania za nim. 5 Pucharów także podpowiada, że zawsze będzie rozpamiętywał to, czego teraz nie może mieć, lub co stracił, zamiast zwracać uwagę na to, co w tej chwili jest dla niego dostępne. Często będzie więc postrzegany jako tajemniczy i pociągający człowiek, kiedy przy bliższym poznaniu okaże się człowiekiem, o mało realnym podejściu do życia. Czy to czyni go niewiarygodnym? Decyzja należy do Ciebie. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *