fbpx
Przejdź do treści

Małe Arkana – Rycerz Pucharów

Małe Arkana - Rycerz Pucharów

Małe Arkana – Rycerz Pucharów

Małe Arkana – Rycerz Pucharów reprezentuje ognisty aspekt żywiołu wody. To potężny atak ulewy oraz moc źródeł, a ściślej moc rozpuszczania. Astrologicznie włada od 20 stopnia Wodnika do 20 stopnia Ryb.

Przyjazd, nadejście, czasem posłańca; zaloty, propozycja, postawa, zaproszenie, zachęta.

Przyjazny, trochę zapatrzony w siebie mężczyzna, kierowanie się intuicją, przy rozwiązywaniu problemów. Może nie okazywać uczuć, ale przeżywa głęboko. Może oznaczać po prostu powrót do jakiejś sprawy, którą uznaliśmy za zakończoną. To karta menedżera artystycznego i osoby zainteresowanej szeroko pojętą tajemnicą.

W negacji to wiara w nierealne, obsesje lub perwersje seksualne, agresja wynikająca z lęków, obłuda.

Zaproszenie lub okazja pojawią się wkrótce. Przybycie. Zbliżanie się. Postęp. Atrakcyjność. Prośba. Wyzwanie. Propozycja. Oświadczyny.

Poszukiwanie czegoś, co nigdy nie istniało. Całkowite oderwanie się od rzeczywistości i jednoczesna chęć przekształcania świata tak, by odpowiadał naszym wyobrażeniom. Donkiszoteria. Wiara w rzeczy nierealne, nieprawdziwe. Ponuractwo. Posępność. Głęboka melancholia o chorobliwym podłożu. Schizofrenia. Awersje, fobie. Koszmary senne. Przerost ambicji. Skrytość. Nieszczerość. Ślepe dążenie doi jednego celu.

Rycerz Kielichów nazywany jest często Rycerzem Skorpiona lub tym, który ślepo podąża w poszukiwaniu świętego Grala. Karta ta jest bliska znaczeniowo karcie Śmierci Major Arkanów, ale oznacza rozmaite powikłania psychiczne i niemożność wyrwania się z okowów wyobraźni lub perwersji seksualnej.

Rozkład Roczny

Rozkład Roczny

Ktoś, kto posiada bogaty świat wyobraźni. Ktoś, kto nie przejawiał dotąd żadnej aktywności, a zmuszony został do wykazania się umiejętnością rozwiązywania konkretnych problemów (zadań). Bezradność. Zniecierpliwienie, irytacja skierowana przeciwko innym ludziom. Zły początek. Starcie z kimś, kto wykaże nam bezsens naszych planów, pragnień, pożądań. Obsesja seksualna. Perwersja seksualna objawiająca się w wyobrażeniach, w snach lub w zachowaniu. Nadpobudliwość. Agresja wypływająca z lęku.

Podstęp, przebiegłość, chytrość, matactwo, dwulicowość, oszustwo.

Łaskawy, poetycki, wenusjański, opieszały, ale jeśli się go pobudzi, potrafiący wykrzesać z siebie entuzjazm. Źle położony, bywa zmysłowy, próżny i nieprawdomówny.

Umiejętność dawania i dzielenia się, duchowa przyjaźń, poszukiwanie duchowej rodziny, fantazja, głęboka tęsk­nota, wrażliwość, talent twórczy.

Rak symbolizujący zwykle związki rodzinne, umieszczony w złotym kielichu jest wskazówką na rodzinę duchową, czyli związek z ludźmi podobnie myślącymi i czu­jącymi. Rycerz intensywnie szuka takiej rodziny. Bogactwo emocjonalne, duchowe wyżyny i pragnienie dzielenia się sprawiły, że samotność stała się zbyt bolesna, a izo­lacja dokuczliwa. Jest otwarty, szczery, gotów dzielić się, dawać, obdarowywać i ob­sypywać innych własnym wewnętrznym, emocjonalnym szczęściem.

Jeśli tęsknota za duchową rodziną okaże się zbyt dokuczliwa, zaczniesz przed­wczesne poszukiwania na siłę i za wszelką cenę. Wtedy przeoczysz ważne kroki rozwojowe mające wynieść cię na wyżyny doskonałości. Jeśli nie będziesz goto­wy, łatwo staniesz się Jeśli tęsknota za duchową rodziną okaże się łupem podejrzanych sekt.

Małe Arkana – Rycerz Pucharów jako partner potrzebuje tworzyć więzi oparte na duchowym pokrewieństwie, wzajemnym zrozumieniu i głębokiej wymianie uczuć.

Związki połowiczne i powierzchowne stały się zbyt bezbarwne i frustrujące. Rycerz kielichów kieruje się potrzebą głębokich więzi i porozumienia na polu emocjonalnego bogactwa. Nic innego nie jest w stanie go zaspokoić.

Karta może też być wskazówką, że niezależnie od partnerstwa potrzebujesz więzi z duchową rodziną. Możesz jej szukać wraz z partnerem, lecz jeśli on do tego nie dojrzał, twoje tęsknoty i tak popchną cię do poszukiwań. Spełnienie na tym polu jest bardzo ważne dla was obojga. Inaczej tęsknota odbije się na waszej wzajemnej więzi.


Pozostałe opisy kart znajdziesz w dziale „Tarot”.

Zachęcam także do przeczytania „Jakich pytań NIE zadawać kartom tarota?

Materiały źródłowe