fbpx
Przejdź do treści

Małe Arkana – Piątka Pucharów.

  • przez
Małe Arkana - Piątka Pucharów.

Małe Arkana – Piątka Pucharów.

Małe Arkana – Piątka Pucharów.

 

Piątce Pucharów przypisany jest Mars w znaku Skorpiona, więc planeta ta znajduje się w swoim domu. Dzięki silnym aspektom męskim nie widać tutaj rozkładu, lecz dopiero początek zagłady. Wraz z tą kartą dwór Pucharów zaczyna przyjmować złowieszczą postać. Dlatego zamiast oczekiwanej przyjemności spotyka nas frustracja. W talii Crowleya puchary są pokazane na planie odwróconego pentagramu, czyli symbolu triumfu materii nad duchem.

 

Rozgoryczenie. Rozżalenie. Zawód. Przykrość. Bolesne doświadczenie. Niezadowolenie. Żal.

 

Karta jest wskazówką na złudne nadzieje, fałszywe oczekiwania i naturalne tego konsekwencje. Rozczarowanie i początek upadku (początek więdnięcia). Za chwilę pogrążony będziesz w rozpaczy.

Rozkład Roczny

Rozkład Roczny

Aby się rozczarować, musiałeś się wpierw mylić co do wyniku swoich starań. A zatem sytuacja tu przedstawiona odczuwalna była już wcześniej. Jedynie twoja wewnętrzna niedojrzałość kazała ci zamknąć się na wewnętrzny głos i płynące stamtąd ostrzeżenie.

 

Częściowa strata. Żal. Głęboka refleksja. Małżeństwo bez miłości. Niedoskonałość. Skaza. Spadek. Niepełny związek.

 

Przede wszystkim symbol żalu, rozczarowania, strat. Spotkanie krewnych lub przyjaciół po długiej nieobecności. Powrót do dawnych emocjonalnych układów. Niespodziewany prezent lub wynik naszych działań. Jest to karta straty, coś jednak po niej pozostanie, trzy przepadły ale dwa zostały; jest to karta dziedzictwa, ojcowizny, przekazywania, jednak nie na miarę oczekiwań; według innej wykładni jest to karta małżeństwa nie pozbawionego goryczy czy rozczarowania.

 

Każde rozczarowanie to cenna nauka, jak uniknąć go w przyszłości.

 

Utrata złudzeń. Pogodzenie się z poniesioną stratą. Pogodzenie się ze stratą kogoś bliskiego. Próba zachowania zgromadzonych dóbr. Choroba psychiczna zwalczana siłą woli. Pogodzenie się z własną słabością, z niedostatkiem. Poświęcenie dla kogoś, kogo się kocha. Związek z kimś, kto nie darzy nas uczuciami, świadomość nieodwzajemnionego uczucia. Wiara w lepszą przyszłość mimo złych doświadczeń. Smutek wynikający z poznania życia, z uświadomienia sobie jego praw i obowiązków. Przygnębienie.

 

Rozczarowanie miłością, zerwane małżeństwo, niegrzeczność ze strony przyjaciela, utrata przyjaźni.

 

Piątka Pucharów często oznacza rychły kres przyjemności, rozczarowanie, smutek i strata związane z czymś, co przynosi przyjemność. Zapowiada zdradę i podstęp. Złą wola, czasami nawet śledzenie. Źle odpłacona dobroduszność i miłosierdzie. To także różne rodzaje niepokojów i kłopotów pochodzące z niespodziewanych i nieoczekiwanych źródeł.

 

Pozostałe opisy kart znajdziesz w dziale „Tarot”.

Zachęcam także do przeczytania „Jakich pytań NIE zadawać kartom Tarota?”.

Materiały źródłowe