fbpx
Przejdź do treści

Małe Arkana – Czwórka Pentakli

  • przez
Małe Arkana - Czwórka Pentakli

Małe Arkana – Czwórka Pentakli

Małe Arkana – Czwórka Pentakli


Czwórka Pentakli astrologicznie przedstawia Słońce w Koziorożcu. Dlatego też mawia się, ze ta karta ma bardzo odpowiednią nazwę, Moc. Starożytni uważali, że największy rozwój niebiańskiej mocy przydarza się co roku, gdy Słońce wstępuje w znak Koziorożca o pokonuje śmierć, wracając z południowej wędrówki po krainach ciemności.

Pewność własności, trzymanie się tego co się posiada, dar, dziedzictwo, spadek.

Umiejętność liczenia przede wszystkim na siebie, pomysłowość, talent do pomnażania pieniędzy, wiarygodność finansowa, korzystny wpływ kogoś na nasze finanse, mądre inwestycje, dar, legat, spadek. Nasza wielka tajemnica, związek i ukochana osoba powracają w nasze życie.

W negacji – chciwość, pazerność, straty finansowe, niespodziewane wydatki.

Umiłowanie dóbr materialnych. Wykorzystywanie innych. Lichwiarz. Nieumiejętność dzielenia się z innymi.

Zamknięcie się w sobie, ograniczenie się do swoich problemów i zainteresowań. Chciwość. Skrajny materializm. Interesowność. Ktoś, kogo celem życiowym jest zdobywanie pieniędzy, bogacenie się, nabywanie dóbr materialnych.

Kontestacja, bunt przeciwko materializmowi, skąpstwu. Nieudany interes. Niemożność pokonania biurokracji. Naruszenie zgromadzonego kapitału. Wydatki. Rozrzutność.

Rozkład Roczny

Rozkład Roczny

Zdobycie pieniędzy lub wpływów. Prezent.

Pewny zysk materialny, sukces, prestiż, władza, panowanie na ziemi – same w sobie pełne, lecz prowadzące donikąd. Krzywdząca, łapczywa, [podejrzliwa, porządna i troskliwa, ale niezadowolona. Mało przedsiębiorcza i oryginalna. Wszystko w zależności od dobrego lub złego położenia karty.

Moc, potęga, stabilizacja, poczucie bezpieczeństwa, manifestacja siły, wielkość, siła charakteru, wierność sobie.

Podstawą naszej siły i potęgi jest porządek i struktury stworzone przez nas samych. Twierdza jest doskonałą konstrukcją pozbawioną jakichkolwiek obiek­tów zbędnych. Świat tu jest doskonale ułożony, wszystko ma swoje miejsce. To, co na bazie doświadczeń zostało z góry przewidziane, posiada swój prze­pis lub regulamin. Uwzględnione zostało zarówno bezpieczeństwo, jak i stała kontrola. Każdy mały człowiek stojący na zewnątrz musi pragnąć dostać się do środka.

Regulaminy i przepisy jako metoda na życie „zamiast” tworzy sztywny kark i betonową głowę. Tak dzieje się, gdy tracimy z oczu cele, a stworzone dla nich prawo pozostaje aktualne jako nieprzydatny, zimny mechanizm. Wówczas też najczęściej dzieje się to, co w dzisiejszym świecie: nadmiar prze­pisów zamiast nas chronić i pomagać wzrastać, na każdym kroku nas ogra­nicza.

Mocny fundament, oparcie, niezawodność, ochrona albo próba sił, partnerskie gry, walka o władzę, ucisk.

Związek oparty na wspólnym budowaniu małego, prywatnego imperium jest bardzo silny – wręcz nietykalny. Partnerzy mogą na sobie polegać. Do głosu dochodzą niepodważalne wartości, takie jak wierność, odpowiedzialność i speł­nione obietnice w stylu „…nie opuszczę cię aż do śmierci”. Nikt i nic nie jest w stanie podważyć takiego partnerstwa i nic nie może zniszczyć jego moralnej siły. Otoczony głęboką fosą (woda – uczucia) staje się dla innych wzorem do­skonałości.

W innym aspekcie jest to związek odcięty od wszelkich wpływów z zewnątrz, jednak narażony na walki wewnętrzne: próby sił i dominacji. Karta wzywa do stworzenia maksymalnie jasnych układów i „przepisów” w ramach związku oraz zasad, jakich muszą przestrzegać ludzie z zewnątrz (krewni, przyjaciele i wro­gowie).

Małe Arkana – Czwórka Pentakli jako partner jest mocny i zdecydowany. Posiada silny cha­rakter, żyje w zgodzie ze swoimi ideałami i zdolny jest porwać za sobą innych.


Pozostałe opisy kart znajdziesz w dziale „Tarot”.

Zachęcam także do przeczytania „Czy wróżenie z kart Tarota jest niebezpieczne?”

Materiały źródłowe