fbpx
Przejdź do treści

Etyka w czytaniu tarota

Etyka w czytaniu tarota

Etyka w czytaniu tarota

Etyka w czytaniu tarota


Etyka w czytaniu tarota, więc, kim tak naprawdę jest tarocistka, która działa zgodnie z etyką? Takie pytanie zadałam znajomym i takie oto odpowiedź padała zazwyczaj:

„Kimś, kto dba o dobre samopoczucie i bezpieczeństwo swoich klientów.”

Czyli wniosek, który sam się nasuwa, to czy są tacy tarociści, którzy o to nie dbają?

Tak! Niestety są. Znajdziesz garstkę ludzi i organizacji (choć pewnie nie taką znowu małą garstkę), która żeruje na niczego niepodejrzewających osobach szukających po prostu pomocy. Ludzie i organizacje, które mówią, że wiedzą, kiedy umrzesz, jak możesz wygrać na loterii lub mogą usunąć złą klątwę … jeśli tylko przekażesz 100 czy 200 PLN.

Smutne jest również to, że tacy ludzie szkodzą reputacji wielu profesjonalnych i etycznych tarocistek i tarocistów, którzy rozumieją co to znaczy etyka pracy, które pragną zmienić życie swoich klientów, a w każdym razie umożliwić im to..

Rozkład Roczny

Rozkład Roczny

Jak więc upewnić się, że pracujesz z kartami zgodnie z etyką? Jaka jest i czym jest tak naprawdę etyka pracy tarocistki / tarocisty?

Kim tak naprawdę jest etyczny człowiek pracujący z tarotem?

Mogę zdefiniować taką osobę jako kogoś kto:

– Dba o dobre samopoczucie swojego klienta.

– Ma wyraźne granice osobiste – np. na jakie tematy nie odpowiemy

– Posiada struktury zapewniające, że etyka jest kluczową częścią ich usług (np. Kodeks etyczny i oświadczenie o poufności). O etyce pracy pisałam TUTAJ.

Kiedyś słyszałam też takie stwierdzenie o ludziach, którzy działają etycznie i bardzo się z nim zgadzam.

To ludzie, którzy pomagają innym lepiej słyszeć swoich wewnętrznych przewodników. Umożliwiają klientom przemyślenie dostępnych opcji i podejmowanie decyzji we własnym zakresie. Zachęcają klientów do skorzystania z profesjonalnej pomocy lekarzy, doradców, księgowych i prawników. Szczególnie w przypadkach, gdy troska klienta wykracza poza wiedzę specjalistyczną tarocisty. Nie używają kart do identyfikowania „przekleństw” lub „złej energii”, a następnie pobierają opłatę za usunięcie tych „przekleństw” lub „złej energii”. Na tym polega etyka w czytaniu tarota

Jak więc być etyczną tarocistką, etycznym tarocistą?

Więc co to znaczy działać etycznie w pracy z tarotem? Oto kilka moich etycznych wytycznych dotyczących pracy z tarotem.

Trzymaj się swojej wiedzy

Możliwe, że nie jesteś specjalistą medycznym, radcą prawnym ani doradcą finansowym. Nie udzielaj więc porad medycznych, prawnych ani finansowych. Ja często mawiam przy pytaniach o zdrowie, że nie jestem lekarzem. Owszem, mogę więc zerknąć w energie związane ze zdrowiem, ale po szczegółowe diagnozy zawsze odsyłam do lekarza specjalisty.

Jesteś niesamowitą tarocistką, niesamowitym tarocistą, więc trzymaj się interpretacji kart.

Jeśli odczyt Tarota ma charakter medyczny, prawny lub finansowy, skieruj swojego klienta do odpowiedniego specjalisty.

W rzeczywistości w niektórych krajach udzielanie porad medycznych, finansowych lub prawnych jest nielegalne, jeśli nie masz odpowiednich kwalifikacji. Zaoszczędź sobie więc kłopotów lub kosztownej sprawy sądowej. Nie warto.

Zachowaj ścisłą poufność dla swoich klientów – na tym polega Etyka w czytaniu tarota

Jako tarocistka / tarocista masz dostęp do bardzo poufnych i prywatnych informacji, które twoi klienci udostępniają Ci przy założeniu ścisłej poufności. Istotne jest, aby jako osoba etyczna traktować ich informacje z szacunkiem, na jaki zasługuje.

To znaczy…

– NIGDY nie udostępniaj żadnych szczegółów sesji z klientem, bez jego wyraźnej zgody. Dotyczy to rozmów ze swoim partnerem, przyjaciół czy rodziny.

– Bezpieczne przechowuj informacje o kliencie.

Ja na przykład poza newsletterem, nie przechowuję żadnych danych o kliencie z jednym wyjątkiem. Jest to sesja Pełna Analiza – Rozkład Roczny, gdzie robię zdjęcie rozkładu wraz z danymi klienta oraz datą rozmowy. Trzymam to bezpiecznie przez rok (w razie, gdyby ktoś miał dodatkowe pytania). Po roku je kasuję. 🙂

– Wykorzystywanie informacji o kliencie WYŁĄCZNIE w celu odczytu Tarota, chyba że zadecyduje inaczej.

Chociaż poufność jest często rozumiana samo przez się, zalecam posiadanie oświadczenia o prywatności i poufności dla Twojej tarotowej działalności. Należy to zrobić po to, by dać klientom pewność, że poufność jest najważniejsza. To nie musi być wyszukane, wystarczy proste stwierdzenie, aby uwzględnić najważniejsze punkty powyżej.

Tutaj przyznaję się bez bicia, że chociaż pracuję etycznie, moja polityka prywatności w formie pisanej leży i kwiczy.

Istnieją jednak wyjątki od poufności klienta. Obejmuje to sytuacje, w których klient zamierza wyrządzić krzywdę sobie lub innym, lub gdy popełnił poważne przestępstwo, takie jak zabójstwo lub gwałt. W tych okolicznościach jesteś zobowiązany do zgłoszenia ich odpowiednim władzom. Mam jednak nadzieję, że nigdy nie znajdziesz się w takiej sytuacji.

Bądź szczera i mów prawdę… ze współczuciem

Powiedz swojemu klientowi, co widzisz na kartach Tarota – nie ukrywaj negatywnych ani rozczarowujących wiadomości. Bądź otwarta i szczera.

Ale bądź też ostrożna, aby „powiedzieć to tak, jak jest”. Traktuj swojego klienta ze współczuciem, wrażliwością i szacunkiem. Brutalna szczerość bez dbania o uczucia klienta może być tak samo nieetyczna, jak ukrywanie informacji.

Upewnij się, że Twój klient odejdzie po sesji z Tobą z wyraźnym obrazem aktualnego stanu wydarzeń i ścieżką do osiągnięcia pożądanego rezultatu.

Pozostaw swoje osądy i opinie przed drzwiami

Na pierwszy rzut oka może wydawać się łatwe do NIE osądzania, ale uwierz mi, czasami jest to cholernie trudne! Na przykład Twój klient mówi Ci o tajnym romansie z żonatym mężczyzną z małymi dziećmi. Ty jednak nie możesz przestać myśleć o żonie i zaangażowanych dzieciach. Albo patrzysz, jak Twój klient przechodzi jedno trudne rozstanie po drugim i poważnie zastanawiasz się, dlaczego on sam się w to nieustannie pakuje.

Jako osoba etyczna ważne jest, aby pozostać tak bezstronnym i bez osądu, tak bardzo jak to tylko możliwe. Twój klient ufa Ci powierzając swoje danych osobowe i niezależnie od tego, czy zgadzasz się z tym, co robią – czy też nie, musisz zaoferować bezstronne porady i wskazówki.

Zostaw swoje osobiste opinie i osądy poza przestrzenią Waszej rozmowy. Przejdź po prostu do obiektywnej analizy i interpretacji rozkładu tarota.

Zachęcaj klientów do korzystania z własnych, wewnętrznych wskazówek – to jest Etyka w czytaniu tarota

Będzie wielu klientów, którzy będą pukać do Twoich drzwi, chcąc coraz więcej tarotowych porad, bez względu na to, jak często je oferujesz. Łatwo byłoby postrzegać to jako „łatwe pieniądze” i powtarzający się strumień przychodów. Ale nie, nie tędy droga.

Warto jeszcze przed rozłożeniem kart po raz kolejny dla klienta porozmawiać z nim, z nią. Zapytać, dlaczego tak często boi się podjąć działania czy decyzje samodzielnie. Tak, to często podyktowane jest brakiem pewności siebie oraz lękiem.

Odczyty tarota są świetne do uzyskania wglądu w trudną sytuację. Jest jednak moment, w którym naprawdę trzeba znaleźć odpowiedź, zacząć działać samodzielnie. Zamiast stale szukać opinii innych osób na temat tego, co należy zrobić.

Jako etyczna tarocistka, etyczny tarocista, możesz dać klientowi pewność, że już wie, co powinien zrobić – wystarczy, żeby zaufał swojej intuicji. Jasne, jesteś tam jako przewodnik i pomocna dłoń. Ostatecznie to do klienta należy określenie jego przyszłej ścieżki – a już na pewno wszelkie działania będzie musiał podjąć samodzielnie.

Nie sprzedawaj podejrzanych produktów ani usług

Nie proponuj sesji tarotowej podyktowanej wymogiem kupowania podejrzanego produktu dodatkowego, takiego jak zaklęcie usuwające negatywną energię lub usuwające „klątwę”.

Niestety, nadal istnieją oszuści parapsychologiczni, którzy straszą lub zmuszają osoby do dokonywania coraz większych zakupów tego. Co jest zasadniczo podejrzanymi lub fałszywymi produktami lub usługami. Oczywiście, jeśli jesteś utalentowaną wiedźmą, tarocistką, pracuj swoją magią, energią, ale rób to w sposób profesjonalny. Czyli w taki sposób, który nie odstraszy Twojego klienta od robienia tego, co sugerujesz

Nie mów klientowi, co ma robić

Tak, wiem. Brzmi to co najmniej dziwnie.

Czasami przychodzi do ciebie klient z prośbą o udzielenie konkretnej odpowiedzi. Czy powinienem rzucić pracę? Czy powinienem zostawić męża? Jaką ścieżkę kariery powinienem wybrać?

To może postawić Cię w trudnej sytuacji. Z jednej strony chcesz udzielić konkretnej odpowiedzi na konkretne pytanie. Sama często mawiam, że im bardziej konkretne pytanie, tym bardziej precyzyjna odpowiedź.

Ale z drugiej strony nie chcesz odbierać im ich wolnej woli i osobistej mocy wyboru.

Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, to by klient wrócił do Ciebie miesiące lub lata później i powiedział: „Zrobiłem to, co mi powiedziałeś, i było to błędem. Twoim zadaniem nie jest mówienie klientowi, co ma robić, ale trenowanie go, udzielanie porad i wskazówek. Przypomnij klientowi, że zawsze zachowuje wolną wolę i odpowiedzialność za wybór własnej ścieżki. Zawsze to klient musi podjąć własne decyzje w oparciu o wskazówki, które usłyszy od Ciebie. Tarot to nie wyrocznia instant, ale narzędzie, które pokaże klientowi kilka możliwości.

Posiadaj swoje zasady i etykę pracy

To chyba najważniejszy aspekt pracy z tarotem ze wszystkich innych. Mieć kodeks etyczny.

Ma to na celu ochronę klientów, Ciebie jako tarocistki / tarocisty, ale i całej społeczności Tarota.

W ramach kodeksu etycznego możesz uwzględnić swoje stanowisko w sprawie:

– Stawianie kart osobom nieletnim

– Stawianie kart na osoby trzecie, nie zawsze związane bezpośrednio z osobą pytającą

– Na jakie pytania będziesz udzielać odpowiedzi za pomocą kart, a na które nie

– Jak będziesz traktować swoich klientów

– Co zrobisz z informacjami o kliencie

– Wolna wola i wzmocnienie pozycji klienta

– Tarot a alkohol lub inne używki

Nie chodzi wcale o to, żeby obwarować się regułkami i zasadami tylko po to, żeby przypadkiem nie narazić się na negatywne komentarze. Tutaj przede wszystkim chodzi o dobro wszystkich zaangażowanych stron.

Mam nadzieję, że nie odstraszyłam Cię od pracy z tarotem, a skłoniłam do refleksji – na tym zależy mi najbardziej. Podziel się proszę swoimi zasadami, które według Ciebie są ważne.

Buziaki

Beata.


Tutaj znajdziesz wszystkie wpisy z serii: „Nauka Tarota”.

Materiały źródłowe