Świąteczne słodkości – Tiramisu / z cyklu Tarocistka też człowiek.
Skoro nadchodzą Święta, chciałam się podzielić moimi przepisami na pyszne słodkości. Zapewniam, będzie czym podjąć gości. 🙂 W takim „zabieganym” okresie, warto wykorzystać przepisy, które nie są pracochłonne, za to pyszne i efektowne. Tiramisu jest jednym z nich.
Oto przepis na tiramisu, który dostałam kilka lat temu. Teraz to jedno z moich sztandarowych ciast na urodziny i nie tylko, to także świetne ciasto świąteczne. Swego czasu piekłam je tak często, że nie potrafiłam się nim już cieszyć. Po dłuższej przerwie, wraca jednak do łask. Jest naprawdę pyszne i nie zajmuje wiele czasu. Przepis na biszkopt, to jeden z takich, który zawsze wychodzi.
Przepis na okrągłą tortownicę 26 cm – tak upieczone ciasto wygląda dosłownie jak tort.
Składniki:
6 jajek
¾ szklanki cukru
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1,5 szklanki mąki krupczatki
2 serki Mascarpone po 250 gram każdy
500 ml śmietany 30% lub 36%
Likier migdałowy Amaretto
Kawa
Kakao (lub tarta czekolada)
&amp;lt;h3>Świątecznie słodko</p> <p>ści – Tiramisu / Opis wykonania:
Oddzielić białka od żółtek. Ubić pianę z białek, dodać ½ porcji cukru i ubić na sztywno.
Żółtka ubić z drugą połową cukru i dodać do piany z białek (mieszać ręcznie).
Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i dosypywać porcjami do piany (mieszać ręcznie).
Biszkopt piec około 30 minut w temperaturze około 170 stopni w nagrzanym piekarniku (biszkopt według tego przepisu naprawdę zawsze wychodzi).
Po upieczeniu i przestygnięciu przekroić biszkopt na dwie warstwy (najlepiej się przekraja gdy jeszcze całkiem nie wystygł). Zrobić mocną kawę (najlepiej espresso lub rozpuszczalną) i dodać około 50 ml likieru Amaretto (może być każdy inny alkohol). Nasączyć obie części biszkopta (dobrze by biszkopt był dość mocno nasączony).
Ubić śmietanę na sztywno, w czasie miksowania dodać cukier waniliowy (można dodać fix do śmietan żeby śmietana się lepiej ubiła, 2 torebeczki na 500 ml śmietany), śmietana musi być schłodzona. Po ubiciu dodać 2 serki Mascarpone i wymieszać ręcznie. Częścią masy (mniej więcej połową) przełożyć biszkopt. Resztę masy rozsmarować grubo po wierzchu i bokach biszkopta. Na koniec obficie posypać kakao przez sitko. Jako alternatywa – można posypać startą gorzką czekoladą. Świetnie uzupełnia kawowo – migdałowy smak.
Mówię Wam, palce lizać (wcale się nie chwaląc), takie świąteczne słodkości, to ja roszumiem.
Nigdy nie jadlam, ale wyglada pysznie?
Nie znalam tego ciasta wczesniej, wyglada pysznie?
Zapewniam, nie tylko wygląda pysznie ale i tak smakuje. 🙂