Małe Arkana – Piątka Mieczy

Małe Arkana - Piątka Mieczy

Małe Arkana – Piątka Mieczy


Małe Arkana – Piątka Mieczy to astrologicznie Wenus w Wodniku. To Gebura, która jak zawsze przynosi zakłócenie. W Piątce Mieczy przyczyną porażki nie jest nadmiar siły, lecz słabość, którą okazuje władająca Wodnikiem Wenus. To tak jakby sentyment osłabił moc intelektu.

W tej karcie miecze tworzą odwrócony pentagram. Wedle powszechnej opinii, jest on symbolem zła. Jak opisał to Lon Milo Duquette:

„Rzecz jasna, Wenus i Wodnik to zaprzysięgli pacyfiści. Są zbyt mili, spokojni i słabi, by poradzić sobie w tak niebezpiecznym sąsiedztwie. Nieuchronnym rezultatem jest ich Klęska. Przykro mi, dzieciaki. Podobno spokojniej jest w Tiferet”.

Poniżenie, zniszczenie, unieważnienie, podłość, hańba, strata na różne sposoby i pod różnymi postaciami.

Przymusowe zwycięstwo, straty przewyższają zyski, mimo że mamy rację. Dotyczy każdej dziedziny. Poza tym otwarcie na nowe pomysły, łączenie odmiennych dziedzin wiedzy, rozpoczęcie czegoś od nowa. W negacji oznacza myślenie negatywne, zły stosunek do ludzi i świata, borykanie się z rzeczywistością, trudności w kontaktach z ludźmi, kompromitacja, ośmieszenie, intrygi.

Podbój. Pokonanie. Niszczenie innych. Degradacja. Mogą pojawić się wrogowie. Zniesławienie. Plama na honorze.

Zmagania. Utrata czegoś w wyniku walki. Degradacja. Niesława, wstyd. Konflikt, w wyniku którego będziemy zawstydzeni. Ośmieszenie. Obmowa, plotki. Pyrrusowe zwycięstwo. Możliwość zranienia kogoś bliskiego. Niepewność. Uwiedzenie. Kompromitacja. Niepowodzenia. Przegrana, w wyniku której wszystko należy zacząć od początku. Obnażenie słabości.

Porażka, strata, złośliwość, uraza, potwarz, zniesławienie.

Rywalizacja zakończona na naszą niekorzyść. Małe Arkana – Piątka Mieczy to porażka, klęska, niepokój, kłopot, bieda, chciwość, niezadowolenie z zarobku, pracowitość; złośliwość natury, zniesławienie, kłamstwo, zjadliwość i plotki. Plotkowanie i niszczenie przyjaźni, nienawiść do pokoju i miłości między ludźmi. Okrucieństwo, któremu towarzyszy tchórzliwość, niewdzięczność i nierzetelność. Bystrość i szybkość w mowie i myśli. Łatwo rozbudzane uczucie żalu, które nie trwa długo.

Rozkład Roczny
Rozkład Roczny

Lęk przed porażką lub utratą, lęk przed bolesnymi doświadczeniami, niepewność i samo zwątpienie, lęki egzystencjonalne.

W talii Crowleya Małe Arkana – Piątka Mieczy jest przedstawiona jako 5 mieczy ułożonych w odwrócony pentagram. Ustawiony odwrotnie pentagram obramowany jest kroplami krwi – stare rany zostają ponownie rozdrapane i krwawią. Miecze są zakrzywione bądź uszkodzone. Rękojeść każdego z mieczy wskazuje na inny aspekt takiego stanu rzeczy.

Ryba reprezentuje przeszłość.

Śpiący wąż wskazuje, że nie jest teraz możliwa żadna odnowa.

Skierowana w dół korona symbolizuje utraconą świadomość.

Rogi barana wskazują, żebrak jest nowych impulsów oraz że nic nie może ruszyć z miejsca.

Delikatnie zaznaczona muszla wyraża potrzebę ochrony.

Załamanie, bankructwo, upadek, niepowodzenie, przy­gnębienie, paniczny lęk, przerażenie.

To, co mozolnie budowane, runęło. Upadła iluzja ochrony, przepadła mą­drość i zniszczona została łączność z Bogiem lub duchem opiekuńczym. Brak jest jakichkolwiek impulsów czy pomysłów na przyszłość. Impas i niemożność wyjścia z trudnej sytuacji. Zgroza.

Małe Arkana – Piątka Mieczy jest wskazówką na obezwładniający lęk, który w tym momencie prze­słonił WSZYSTKO. Dzieje się to, co tworzysz w swoim umyśle. Obawa przed porażką, wewnętrzny obraz katastrofy ma moc ją urzeczywistnić. Nic ci się nie uda, jak długo nie opanujesz swojej emocji i nie rozprawisz się z łękiem przed niepowodzeniem. Nie nadajesz się do niczego tak długo, jak długo boisz się własnego cienia.

Mur jest bramą. Odkrycie lęku w sobie to droga do uzdrowienia. Tak samo, jak zdolny jesteś tworzyć plastyczny obraz porażki możesz stworzyć wizje szczę­ścia i sukcesu, o ile również przestaniesz się go bać.

Małe Arkana – Piątka Mieczy znaczenie w partnerstwie

Może z lęku przed utratą partnera porzucasz go lub zadajesz ból z obawy przed zranieniem. Być może gonisz partnera wołając o miłość, co powoduje jego dramatyczną ucieczkę. Tak czy inaczej upadłeś i tkwisz w środku porażki. Jednak białe światło na horyzoncie jest wskazówką, że porażka to nic innego, jak nieudane zwycięstwo i znak, że trzeba skorzystać z lekcji, wyciągnąć wnio­ski i zrobić coś dla siebie.

Dramat, melancholia, lęk przed opuszczeniem rozbicie związku, dramatyczne wołanie o miłość, ucieczka, skry­wanie uczuć.

Małe Arkana Piątka Mieczy jako partner jest przerażony. Boi się, że mu się nie powiedzie.


Pozostałe opisy kart znajdziesz w dziale „Tarot”.

Zachęcam także do przeczytania „Moje przygotowania do sesji tarota”

Materiały źródłowe

Warto przeczytać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.