fbpx
Przejdź do treści
Małe Arkana - Piątka Mieczy

Małe Arkana – Piątka Mieczy

Małe Arkana – Piątka Mieczy


Małe Arkana – Piątka Mieczy to astrologicznie Wenus w Wodniku. To Gebura, która jak zawsze przynosi zakłócenie. W Piątce Mieczy przyczyną porażki nie jest nadmiar siły, lecz słabość, którą okazuje władająca Wodnikiem Wenus. To tak jakby sentyment osłabił moc intelektu.

W tej karcie miecze tworzą odwrócony pentagram. Wedle powszechnej opinii, jest on symbolem zła. Jak opisał to Lon Milo Duquette:

„Rzecz jasna, Wenus i Wodnik to zaprzysięgli pacyfiści. Są zbyt mili, spokojni i słabi, by poradzić sobie w tak niebezpiecznym sąsiedztwie. Nieuchronnym rezultatem jest ich Klęska. Przykro mi, dzieciaki. Podobno spokojniej jest w Tiferet”.

Poniżenie, zniszczenie, unieważnienie, podłość, hańba, strata na różne sposoby i pod różnymi postaciami.

Przymusowe zwycięstwo, straty przewyższają zyski, mimo że mamy rację. Dotyczy każdej dziedziny. Poza tym otwarcie na nowe pomysły, łączenie odmiennych dziedzin wiedzy, rozpoczęcie czegoś od nowa. W negacji oznacza myślenie negatywne, zły stosunek do ludzi i świata, borykanie się z rzeczywistością, trudności w kontaktach z ludźmi, kompromitacja, ośmieszenie, intrygi.

Podbój. Pokonanie. Niszczenie innych. Degradacja. Mogą pojawić się wrogowie. Zniesławienie. Plama na honorze.

Zmagania. Utrata czegoś w wyniku walki. Degradacja. Niesława, wstyd. Konflikt, w wyniku którego będziemy zawstydzeni. Ośmieszenie. Obmowa, plotki. Pyrrusowe zwycięstwo. Możliwość zranienia kogoś bliskiego. Niepewność. Uwiedzenie. Kompromitacja. Niepowodzenia. Przegrana, w wyniku której wszystko należy zacząć od początku. Obnażenie słabości.

Porażka, strata, złośliwość, uraza, potwarz, zniesławienie.

Rywalizacja zakończona na naszą niekorzyść. Małe Arkana – Piątka Mieczy to porażka, klęska, niepokój, kłopot, bieda, chciwość, niezadowolenie z zarobku, pracowitość; złośliwość natury, zniesławienie, kłamstwo, zjadliwość i plotki. Plotkowanie i niszczenie przyjaźni, nienawiść do pokoju i miłości między ludźmi. Okrucieństwo, któremu towarzyszy tchórzliwość, niewdzięczność i nierzetelność. Bystrość i szybkość w mowie i myśli. Łatwo rozbudzane uczucie żalu, które nie trwa długo.

Rozkład Roczny
Rozkład Roczny

Lęk przed porażką lub utratą, lęk przed bolesnymi doświadczeniami, niepewność i samo zwątpienie, lęki egzystencjonalne.

W talii Crowleya Małe Arkana – Piątka Mieczy jest przedstawiona jako 5 mieczy ułożonych w odwrócony pentagram. Ustawiony odwrotnie pentagram obramowany jest kroplami krwi – stare rany zostają ponownie rozdrapane i krwawią. Miecze są zakrzywione bądź uszkodzone. Rękojeść każdego z mieczy wskazuje na inny aspekt takiego stanu rzeczy.

Ryba reprezentuje przeszłość.

Śpiący wąż wskazuje, że nie jest teraz możliwa żadna odnowa.

Skierowana w dół korona symbolizuje utraconą świadomość.

Rogi barana wskazują, żebrak jest nowych impulsów oraz że nic nie może ruszyć z miejsca.

Delikatnie zaznaczona muszla wyraża potrzebę ochrony.

Załamanie, bankructwo, upadek, niepowodzenie, przy­gnębienie, paniczny lęk, przerażenie.

To, co mozolnie budowane, runęło. Upadła iluzja ochrony, przepadła mą­drość i zniszczona została łączność z Bogiem lub duchem opiekuńczym. Brak jest jakichkolwiek impulsów czy pomysłów na przyszłość. Impas i niemożność wyjścia z trudnej sytuacji. Zgroza.

Małe Arkana – Piątka Mieczy jest wskazówką na obezwładniający lęk, który w tym momencie prze­słonił WSZYSTKO. Dzieje się to, co tworzysz w swoim umyśle. Obawa przed porażką, wewnętrzny obraz katastrofy ma moc ją urzeczywistnić. Nic ci się nie uda, jak długo nie opanujesz swojej emocji i nie rozprawisz się z łękiem przed niepowodzeniem. Nie nadajesz się do niczego tak długo, jak długo boisz się własnego cienia.

Mur jest bramą. Odkrycie lęku w sobie to droga do uzdrowienia. Tak samo, jak zdolny jesteś tworzyć plastyczny obraz porażki możesz stworzyć wizje szczę­ścia i sukcesu, o ile również przestaniesz się go bać.

Małe Arkana – Piątka Mieczy znaczenie w partnerstwie

Może z lęku przed utratą partnera porzucasz go lub zadajesz ból z obawy przed zranieniem. Być może gonisz partnera wołając o miłość, co powoduje jego dramatyczną ucieczkę. Tak czy inaczej upadłeś i tkwisz w środku porażki. Jednak białe światło na horyzoncie jest wskazówką, że porażka to nic innego, jak nieudane zwycięstwo i znak, że trzeba skorzystać z lekcji, wyciągnąć wnio­ski i zrobić coś dla siebie.

Dramat, melancholia, lęk przed opuszczeniem rozbicie związku, dramatyczne wołanie o miłość, ucieczka, skry­wanie uczuć.

Małe Arkana Piątka Mieczy jako partner jest przerażony. Boi się, że mu się nie powiedzie.


Pozostałe opisy kart znajdziesz w dziale „Tarot”.

Zachęcam także do przeczytania „Moje przygotowania do sesji tarota”

Materiały źródłowe

Mam na imię Beata.
Tarot jest moją pasją już od wielu lat, którą wykorzystuję by odpowiadać na pytania i wątpliwości wszystkim którzy je mają. Od kilkunastu lat, łączę karty Tarota z Numerologią. Owo połączenie sprawdza się naprawdę dobrze i świetnie się uzupełnia.

Zapisz się na Piątkowe Listy Miłosne

Tagi: