fbpx
Przejdź do treści
Kilka sposobów interpretacji kart tarota

Kilka sposobów interpretacji kart tarota


Kilka sposobów interpretacji tarota. Jest wiele sposobów czytania i interpretacji kart tarota i nie każdy z nich odpowiada każdej osobie. Oto kilka sposobów interpretacji kart tarota. Jedni podchodzą do analizy tarota bardziej na znaczeniu pojedynczej karty. Inni na podstawie pozycji w rozkładzie, jeszcze inni na podstawie sąsiadujących kart. Metod jest wiele, oto niektóre z moich sugestii dotyczących sposobów, w jakie możesz przetestować interpretując rozkład tarota. Mam nadzieję, że choć niektóre z tych sposobów interpretacji kart tarota, ułatwią Ci pracę z kartami.

Zapamiętaj znaczenia kart

Może nie jest to najbardziej magiczny sposób pracy z kartami, ale jest bardzo przydatny. Warto zapamiętać znaczenie kart Tarota z książki. Możesz też po prostu zapamiętać własne znaczenia dla kart lub określonej talii szczególnie, jeśli prowadziłaś notatki. Niektóre talie mówią zupełnie innym językiem i mają inną wibracje niż pozostałe. Dlatego dobzre jest znać kilka różnych sposobów interpretacji kart tarota.

Ja uczyłam się tarota na systemie Rider Waite Smith, choć nie tylko. Znajomość podstawowego znaczenia kart pozwala mi przenieść tę wiedzę do dowolnej talii, którą wybiorę. Nie jest to jedyny sposób, w jaki pracuję z kartami. Jest to jeden z elementów, który często towarzyszy mi podczas interpretacji kart.

Nie musisz uczyć się znaczeń wszystkich 78 kart w pozycji prostej i odwróconej,  aby być dobrą tarocistką czy dobrym tarocistą. Niektórzy ludzie, bez względu na to, jak bardzo się starają, nie są w stanie na pamięć wykuć na blachę wszystkich znaczeń kart. Mało tego, ja uważam, że to wcale nie jest najlepszy sposób. Tutaj przedstawiam go jako jeden element, który może okazać się bardzo przydatny.

Metod na taką naukę znaczeń kart jest kilka, w tym miejscu chciałam zaproponować jedną. Zapamiętywanie za pomocą karteczek. Jeśli chcesz spróbować, możesz użyć tak zwanych „flash cards” – fiszek.

Patreon

Słowa Kluczowe

Zapisz słowa kluczowe na swoich fiszkach, wybierz jedną i spróbuj odgadnąć, jaka to karta. Kiedyś w jednej grupie ezo prowadziłam taką zabawę, przez ładnych kilkanaście tygodni. Wrzucałam fotkę karteczki ze słowami kluczowymi a inni musieli odgadnąć, którą kartę opisywały. Dlatego fajnie, jeśli ktoś może takie słowa kluczowe na karteczkach wypisać – polecam, bardzo fajna metoda.

Jednym ze sposobów interpretacji kart tarota jest użycie swojej intuicji i więzi emocjonalnej z talią

W tej metodzie wykorzystujesz swoją zdolność do łączenia i odczuwania energii i wibracji kart Tarota. Zarówno kiedy samodzielnie pracujesz z kartami, ale także, kiedy kładziesz karty dla swoich klientów.

Możesz to praktykować za pomocą kilku pytań, które również dowolnie możesz zmienić:

  • Jak byś się czuła, gdybyś znajdowała się w pozycji postaci przedstawionej w karcie karcie? Jeśli akurat używasz talii, która nie ma obrazków na kartach Małych Arkanów, zadaj sobie pytanie, co czujesz, gdy trzymasz tą kartę?

  • Dostrzegasz, jaka jest ogólna wibracja karty? Czy jest lekka i radosna czy może głęboka i zmysłowa? Czy całkiem mroczna i smutna albo trudna?

  • Gdyby karty mówiły do ​​Ciebie w jakikolwiek sposób, to co starałyby Ci się przekazać lub co dałyby Ci odczuć?

  • Czy scena przedstawiona na karcie, coś Ci mówi, coś Ci przypomina, coś dla Ciebie oznacza?

Ta metoda oznacza również, że pewnego dnia na przykład Wisielec może dla Ciebie oznaczać spojrzenie na sprawy z innej perspektywy. Innego dnia będzie Ci się wydawać, że tak naprawdę tracisz kontrolę nad tym co się dzieje. Tak, oba znaczenia będą poprawne.

To jest kolejny element, którego używam pracując z kartami. Kolejny z kilku sposobów interpretacji kart tarota. Znam podstawowe znaczenia kart tarota, kieruję się także intuicją ale i zdolnościami empatycznymi. Bardzo lubię też opisy kart w różnych taliach. Tarot jest bardzo różnorodny, moje intuicyjne zdolności prowadzą mnie do tego, co próbuje wychwycić z kart.

Pierwsze wrażenie

Ta metoda wymaga wyostrzenia swoich zmysłów i wyczulenia się na pierwszą rzecz, jaką zobaczysz, kiedy spoglądasz na daną kartę.

Aby to zrobić, pozwól swojemu umysłowi wyciszyć się tak bardzo, jak to tylko możliwe. Wybierz swoją kartę, zrób to dokładnie tak, jak zwykle to robisz. Potem zerknij na kartę i wychwyć pierwszą rzecz którą zauważysz, to będzie właśnie to, od czego możesz zacząć. To będzie Twój łącznik z daną kartą. Może to być kolor, symbol, słowo, osoba, scenka zawarta w karcie, uczucie, cokolwiek.

To, co zauważysz jako pierwsze, może pomóc Ci odblokować przesłanie tej karty tarota.

Wejdź w kartę

Tak wiem, brzmi to co najmniej dziwnie. 🙂

W tej metodzie musisz poświęcić więcej czasu, aby wejść głębiej w symbolikę karty i to dosłownie. Umieścić się wewnątrz karty i zachowuj się jak obserwator lub zajmij miejsce jednej z postaci zawartej w karcie i użyj tego, jako punktu wyjścia w zagłębianiu się w klimat i atmosferę danej karty.

Działając w ten sposób możesz dosłownie rozejrzeć się dookoła tego, co dzieje się w „świecie”, do którego właśnie udało Ci się wejść. Być może nawet podsłuchać rozmowy, usłyszeć różne dźwięki natury. Poczuj powietrze i ziemię, poczuj klimat. To wspaniały sposób na połączenie się z kartą i możesz mieć kilka bardzo interesujących spostrzeżeń.

Warto w takich chwilach mieć pod ręką notes i coś do pisania. Zapisuj swoje spostrzeżenia choćby na przyszłość. Z czasem okaże się, że nie tylko dostrzegasz więcej ale i coraz lepiej rozumiesz sytuację zawartą w karcie.

To także jest świetny sposób na poznanie się z nową talią – lub kartą -, szczególnie taką, która stawia Ci „opór”.

Pomocne pytania

Oto kilka pytań, które być może zechcesz zadać postaciom przedstawionym w karcie, podczas takiej medytacji. Tak, to jest swojego rodzaju „wywiad”, który możesz przeprowadzić z prawie wszystkimi kartami w talii tarota. Prawie, ponieważ są karty, jak na przykład 8 Buław, która najczęściej jest przedstawiana za pomocą samych buław a nie ludzi czy scen. Są także talie tak abstrakcyjne, że ta metoda się po prostu nie sprawdzi. Ale do tych kart, możesz wykorzystać inne metody.

Więc, wyobraź sobie, że stoisz dosłownie tuz przed postacią przedstawioną w karcie. Skoro tam jesteś, to możesz tej postaci zadać różne pytania. Jeszcze raz przypominam, że bardzo może się tutaj przydać coś do pisania.

  • Na początku możesz zaobserwować, usłyszeć, co ta postać ma Ci do przekazania.

  • Czy ta postać ogóle chce Ci coś powiedzieć, przekazać? Może nie od razu, nie zniechęcaj się. Być może postać przedstawiona na karcie jest zajęta tym, co właśnie robi. Lub być może będzie miała tak wymowne spojrzenie, że werbalna komunikacja będzie zupełnie niepotrzebna.

  • Jeśli postać ma ukrytą płeć czy twarz, być może podczas takiej rozmowy (medytacji z kartą), zechce ją przed Tobą odkryć.

  • Gdy postać coś będzie do Ciebie mówić podczas tej medytacji, jaki będzie miała głos? Jaki będzie miała ton głosu? Czy będzie mówić spokojnie, czy będzie na przykład spięta czy zdenerwowana? Czy mówi głośno czy cicho?

  • Czy będziesz czuła się swobodnie w pobliżu tej postaci?

Takie i inne pytania mogą być bardzo pomocne, kiedy medytujesz z kartą, czyli wchodzisz głębiej w kartę. Ważne, aby zapewnić sobie czas i przestrzeń na taką medytację. Tu nie tylko należy wyciszyć się i przygotować przestrzeń na taką pracę a kartą, ale także oczyścić umysł z wszelkich spraw doczesnych – przynajmniej na chwilę.

Znaczenie symboli

Ta metoda wykorzystuje symbole przedstawione w kartach, aby odblokować znaczenie i warstwy kart. Kiedy patrzysz na kartę tarota, jakie symbole się  wyróżniają? Co one dla Ciebie znaczą? Jeśli zdecydujesz się dowiedzieć więcej na temat jednego z symboli, jaką wiadomość będzie Ci przekazywać, kiedy dowiesz się o nim więcej?

Symbole są bogate i żywe i mogą nie tylko pomóc Ci zrozumieć różne warstwy i aspekty kart tarota. Mogą być wspaniałym sposobem na powiązanie energii kart z doświadczeniami życiowymi. Wszyscy mamy różne poglądy, uczucia, doświadczenia związane z symbolami, dlatego też nasze odczucia mogą się w tej kwestii różnić.

Dlatego na początek naprawdę polecam talie, w których Małe Arkana są przedstawione nie tylko za pomocą atrybutów kart, ale też za pomocą scenek czy obrazów.

Pozycja karty w strukturze tarota

Ta metoda odnosi się do pozycji karty w dworze lub pozycji w Wielkich Arkanach. To także daje Ci świetny wgląd i umożliwia jeszcze lepsze interpretowanie samej karty czy całego rozkładu.

Możesz sobie podzielić talię kart na różne grupy i używać ich właśnie jako oddzielnych sekcji kart.

  • Wielkie Arkana jako jedna grupa

  • Karty dworskie jako druga grupa

  • Od Asów do Dziesiątek z różnych dworów, też jako osobne grupy

Jeśli chodzi o karty dworskie Paziowie (Giermkowie) są początkiem hierarchii dworu, a Król jest jego  dopełnieniem. Nie oznacza to, że Królowe są w ogóle mniej ważne od Królów, chodzi tylko o umieszczenie tych kart w strukturze talii, lub dworu.

To umiejscowienie kart jest kluczowe. Niższe wartości oznaczają, że Ty lub sytuacja jest bardziej na początkowym etapie, a wyższe liczby oznaczają, że stawka została podniesiona, więc i zakończenie jest bliskie – co nie musi oznaczać łatwe czy szybkie.

Przykład

Weźmy na przykład 5 Buław. Jest ona dokładnie po środku swojego dworu – w połowie blotek. Możemy więc z tego wywnioskować, że sytuacja lub energia karty, ale i całego odczytu jest w punkcie zwrotnym lub w samym środku rozwoju.

Następnie warto spojrzeć na kartę przed i po, aby zobaczyć, gdzie byłaś wcześniej i dokąd zmierzasz. W jakim kierunku sprawy będą się rozwijać. Albo jaka energia przywiodła Cię tutaj z karty wcześniej i jaka energia pozwoli Ci ruszyć sprawy do przodu w karcie następnej.

Przy Piątce Buław mamy za sobą Czwórkę Buław. Cóż to nam takiego pokazuje? Ano to, że odpoczywanie i świętowanie nas tu doprowadziło, jesteśmy w miejscu przejścia energii i zmiany. Szóstka Buław to miejsce, do którego zmierzamy, czyli oznacza to, co może nas poruszyć do przodu. Ta karta mówi o zrobieniu kroku naprzód i zaprzestaniu wkładania całej energii, którą mamy wewnętrznie, i rozpoczęciu kierowania jej w świat. Często Szósta Buław jest taką kartą zwycięstwa po dość długim oczekiwaniu, na przykład w pozycji Piątki Buław.

W taki właśnie sposób można „rozbierać na czynniki pierwsze” różne karty i analizować je nie tylko pod kątem znaczenia samej karty, ale także bazując na strukturze tarota. To naprawdę daje dodatkowe wskazówki ale też pozwala spojrzeć na sprawy czy sytuacje nieco szerzej.

Ot kilka moich sugestii i wskazówek na temat różnych sposobów czytania Tarota.

Jest ich naprawdę jeszcze wiele więcej. Mało tego, każdy może dołożyć do tych jeszcze swoje ulubione metody. To właśnie regularna i samodzielna praca z tarotem pozwala na wypracowanie swoich własnych metod analizy każdej karty. 🙂

Daj proszę znać poniżej w komentarzu, w jaki sposób uczyłaś się kart? Czy coś się sprawdziło, a coś innego nie? Co stosujesz do dzisiaj? Naprawdę fajne jest to, że każdy z nas ma trochę inne podejście i inne praktyki. W ten sposób, możemy się więc uczyć od siebie nawzajem.

Buziaki Beata. 🙂


Tutaj znajdziesz wszystkie wpisy z serii: „Nauka Tarota”.

Materiały źródłowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *