fbpx
Przejdź do treści

Zanim Talia „przemówi” – krótki przegląd.

Zanim Talia „przemówi” – krótki przegląd.

Zanim Talia „przemówi” – krótki przegląd.

Talii kart Tarota jest bardzo wiele.Zanim Talia „przemówi” – krótki przegląd. Nim jednak zdecydujecie się na zakup jakiejś konkretnej, dobrze się zastanówcie i długo oglądajcie (najlepiej całe talie). Teraz można oglądać w necie dosłownie wszystkie karty a nie tylko wybrane. Poniżej dodam kilka linków. Najistotniejszy jest fakt, by owa talia do was „przemawiała”. Tutaj przytoczę tylko kilka, może bardziej popularnych, jednak to tylko moja opinia, i chętnie poczytam jakimi Wy taliami pracujecie.

Na początek jako ciekawostkę dodam, że było kilka sposobów na wejście w posiadanie kart Tarota:

– najprostsza to oczywiście zakup, jeśli szanujecie sztukę wróżenia (dywinacji) nie należy targować się o cenę 🙂 .

– dostanie jej w prezencie (jednak nie polecam, mało prawdopodobne że akurat ta talia przemówi do was, chyba że to wasza wymarzona talia)

– znalezienie

Rozkład Roczny

Rozkład Roczny

– najbardziej ponoć nobliwa, kradzież (to chyba raczej legenda)

– zrobienie własnej talii (tylko mistrzowie sztuki dywinacji)

Kiedyś, dawno temu jeszcze jako bardzo młoda osóbka, kupiłam pierwszą talię kart Tarota w naszej małej lokalnej księgarni (pochodzę z małego miasteczka). Pani w tejże księgarni powiedziała że nie można oglądać talii przed zakupem, więc kupiłam te karty widząc jedynie „koszulkę” kart. Niestety nie mogła powiedzieć mi nic bardziej mylnego. Mam te karty do dziś, ale wcale nie używałam ich do wróżenia.

Oto kilka przykładów:

Cary-Yale Viscontich

Zanim Talia "przemówi" - krótki przegląd.

Cary-Yale Visconti Tarocchi – Magician

Jedna z najstarszych znanych talii, pochodzi z XV wiecznych Włoch. Stworzona została dla rodziny Visconti-Sforza. Niestety nie przetrwałą cała talia więc w miejsce brakujących kart, domalowano brakujące. Małe Arkana nie są tu obrazkowe.

Tarot Ridera-Waite’a

Zanim Talia "przemówi" - krótki przegląd.

Rider Waite – Magician

Jedna z najczęściej używanych talii Tarota, to. Autorką rysunków była Pamela Dolman-Smith w roku 1910. Ta talia jako pierwsza przedstawiała obrazkowe Małe Arkana. Potem wielu twórców Tarota wzorowało się na tej właśnie talii. Może właśnie dlatego jest polecana i używana przez adeptów do nauki Tarota.

Talię Morgana-Greera

Zanim Talia "przemówi" - krótki przegląd.

Morgan-Greer – Magician

Namalował ją sam William Greer w roku 1979 pod nadzorem Lloyda Morgana. Ta talia jest właśnie wzorowana na kartach Waite’a. Jest bardziej kolorystyczna, przez co bardziej wymowna. Tutaj także Małe Arkana są przedstawione n ie tylko za pomocą atrybutów kart ale także za pomocą obrazków.

Tarot Marsylski

Zanim Talia "przemówi" - krótki przegląd.

Marseilles – Magician

Talia pochodzi z około 1751-go roku, są tu dość surowe barwy i nie przesadzony nadmiarem symboli. W tej talii także Małe Arkana nie są obrazkowe.

Tarot Petersburski / Rosyjski

Zanim Talia "przemówi" - krótki przegląd.

Russian – Magician

Namalowany przez Jurija Szakowa. Niezwykle żywe kolory na czarnym tle. Idealna proporcja w rosyjskim malarstwie miniaturowym. Małe Arkana nie są obrazkowe.

Tarot Haindla

Zanim Talia "przemówi" - krótki przegląd.

Haindl – Magician

Przyznam że swego czasu przymierzałam się do zakupu tej właśnie talii, jednak pomimo iż wiele razy już ją oglądałam, chyba zupełnie jest nie dla mnie. Stworzona przez Hermana Haindla, wydana w 1990. Haindl tworzył ją przez wiele lat. Ta talia nie jest raczej przeznaczona dla adeptów. Jest przepełniona różną symboliką, dlatego można mieć trudności z ich interpretacją. Do talii została napisana książka przez przyjaciółkę Haendla, Rachel Pollack. Karty dworskie wykorzystują mity z różnych kontynentów: Azji (ogień), Afryki (powietrze), Europy (woda), Ameryki (ziemia).

Tarot Crowleya, Thoth Tarot

Zanim Talia "przemówi" - krótki przegląd.

The Magician

Najsłynniejszy, bardzo piękny i tajemniczy Tarot stworzony przez Aleistera Crowley’a, głęboko osadzony w tradycji thelemicznej. Mówi się o niej talia okultystyczna. Jest to piękna talia, o głębokich, tajemniczych i mistycznych kartach. Do tych kart została napisana książka „Book of Thoth”. Niestety jest jedynie w języku angielskim. Pomocna może być tu także książka: „Tarot terapeutyczny – Zwierciadło dojrzałych dusz i związków”.

Małe sprostowanie – książka już jest w języku polskim dostępna.

Kiedyś nabyłam tę talię i używam jej do dziś najczęściej. Ktoś kiedyś powiedział że ta talia przekazuje wszystko tak jak jest i nie ma że boli. 🙂 Wyżej wymienione oraz wszelkie inne (pełne) talie Tarota można zobaczyć tutaj: Pełne talie Tarota

Tu można troszkę poczytać o Thelemie:

Thelema

To tylko kilka propozycji które mogę serdecznie polecić. Jest natomiast tak wiele, że nie sposób wymienić nawet jedną dwudziestą. 🙂 Jednak zanim talia „przemówi”, warto poświęcić czas na zapoznanie się z wieloma różnymi. Ja nie często zmieniam karty, dlatego nie mam ich bardzo dużo. Raczej się przywiązuję do talii. Mam jedną \ talię nieznaną (nie pamiętam kto ją stworzył, to moja pierwsza), Marsylski, Waite’a, Osho, i Crowley’a, którą używa już od ładnych kilku lat.

Zachęcam do przeczytania o „Kartach bramach w tarotowej talii”.