Kilka porad Tarotowych dla początkujących.

Kilka porad dla początkujących – cześć piąta.

Kilka porad Tarotowych dla początkujących.

Zanim zacznę się na dobre rozpisywać o kartach Tarota, ich znaczeniach (a jest tego bardzo, ale to bardzo wiele), pozwolę sobie krótko spisać kilka porad Tarotowych dla początkujących, chętnych by zajmować się kartami Tarota.

Zaczynałam moją przygodę z Tarotem bardzo dawno temu i niestety nie miałam możliwości skorzystania z rad bardziej doświadczonych osób. Pierwszą talię kupiłam „w ciemno”, mam ją do dziś, ale nie używam … niestety w celach dywinacyjnych. Potem ile wlazło zaczytywałam się wszystkim czym się dało w temacie Tarota (nie wiedziałam jeszcze wówczas które informacje są wartościowe, a które nie). Oczywiście popełniłam pierwszy z błędów adeptów.

Najpierw zalałam sobie umysł różnymi opisami znaczeń kart, dopiero potem sama przez nie „przechodziłam”. W tę stronę jest o wiele trudniej. Ciężko jest zapomnieć o tym wszystkim co się na ten temat przeczytało.

Czyli zaczynałam (dawno, dawno temu). W tę stronę jest o wiele trudniej. Ciekawość jednak była silniejsza. Najpierw zaśmieciłam sobie głowę książkami, opisami  i wszystkim tym co udało mi się dorwać (Internetu wówczas nie było). Potem dopiero miałam pod górkę żeby spróbować samej sobie wypracować znaczenia kart i wszelkie inne potrzebne mi informacje.  Nie było lekko i było to także powodem odstawiania kart na czas jakiś. Wbrew pozorom, osób, które podążały drogą podobnej do mojej, jest naprawdę niemało.

 

Oto więc garść moich rad:

– Oglądać wiele różnych talii (najlepiej całe talie, są takie strony gdzie można zobaczyć całe talie), zanim zdecydujecie się na tą konkretną która do Was „przemówi”.

– Wybrać talię (bez pośpiechu), która ma najlepiej małe arkana przedstawione za pomocą różnych wizerunków, a nie tylko atrybutów karty. Polecam karty np. Waite’a, Morgana-Greera, (dla porównania Tarot Haindla jest wręcz przesycony symboliką i to różną, może więc być dość trudny do interpretacji dla osób początkujących). Kilka talii zostało zaprezentowanych tutaj:

Pełna Anliza - Rozkład Roczny
Pełna Anliza - Rozkład Roczny

Zanim Talia przemówi.

– Nie należy się bać kart, ale także ich nie idealizować. Natomiast szacunek jest wręcz nieodzowny.

– Potem „zaprzyjaźnić” się z nimi, zapoznać się z ich wyglądem, dotykać – przy okazji „naładować” je swoją energią, przekładać i ewentualnie notować swoje przemyślenia.

– Dopiero potem polecam sięgnąć do literatury. To tak w telegraficznym skrócie.

– Można już na samym początku wybrać sobie strażnika talii. Stara szkoła mówi że karty należy przechowywać obrazkami do góry (nie jestem pewna czy nie przeczytałam tego także u Pana Jóźwiaka), ze strażnikiem właśnie na wierzchu (żeby nic niepowołanego, żadna zła energia się tam nie dostała, wówczas talia jest chroniona). Oczywiście wszystko według uznania, nic na siłę.

 

Oczyszczanie kart

– Oczyszczanie – nie trzeba zawsze pod koniec dnia ich układać kolejno (jedna z form  oczyszczania). Żeby ich nie układać jeśli nie chcesz, można je tasować nad płomieniem świecy w celu oczyszczenia z energii osoby której się stawiało karty.

Dobrze, by po wróżeniu komuś, zostawić świecę jeszcze przez jakiś czas płonącą. Ja zostawiam świece (zazwyczaj są to przynajmniej dwie) palące się jeszcze przez około godzinę.

Zawsze mam przy sobie ochronny skrypt runiczny. Zrobiony własnoręcznie, to znaczy narysowany i oprawiony w ramkę.

Poza tym bez przesady, z czasem nabiera się wyczucia, czy karty potrzebują oczyszczenia czy nie. Wszystko zależy od własnego uznania i odczucia. To jest tak zwane „umawianie” się z kartami. Dodam tylko że należy mieć do tego wszystkiego dystans, to właśnie dla tego jestem przeciwna stawianiu sobie kart, ale o BHP Tarota będzie jeszcze czas napisać. 🙂

Jeśli macie jakieś pytania odnoście porad dla początkujących, serdecznie zapraszam. Można zostawić komentarz poniżej, lub po prostu skontaktować się ze mną. 🙂

Tutaj bezpośredni link do strony kontaktowej: Dane kontaktowe

Tutaj przeczytasz część „Drugą” oraz „Trzecią”.

Warto przeczytać

9 komentarzy

 1. Kupiłam sobie karty Apokalypsis, bo mi się spodobały. Nie wiem, czy to moje docelowe karty, ale narazie je lubię, choć nie rozumiem.
  Poszłam za twoją radą i przyjrzałam się im. Podzieliłam na pozytywne w odbiorze, neutralne i negatywne. Nie wiem czy dobrze i wiem, że negatywne nie znaczy do gruntu złe, ale zaliczyłam do nich śmierć bo dla mnie jest zapowiedzią trudnej zmiany, wieżę kojarzy mi się z czymś co zbudowaliśmy na piasku i się wali, ale boli, bo ładne było, diabła, rycerza i 10 buław, 5 kielichów, 5,7,9 i 10 mieczy. Z czasem się okaże czy dobrze. Teraz to intuicja nie wiedza.

  1. Bellatrix, bardzo piękne karty sobie kupiłaś. Nigdy ich nie używałam ale są naprawdę śliczne. Czy to jest Twoja pierwsza talia?
   Każde podejście to zapoznania się z talią jako pełną księgą, jak i poszczególnymi kartami jest dobre. Super, że pozwalasz zadziałać swojej intuicji najpierw – to jest bardzo ważne. Z czasem będziesz do tego dokładać nie tylko wiedzę książkową ale przede wszystkim to, ja Ty widzisz te karty w rozkładzie. Jeśli chodzi o kartę Śmierć, to zmiata w tej karcie jest dość duża, to zwrot akcji często o 180 stopni. Wszystko zależy od tego, czy zdecydujemy się ją przyjąć i zaakceptować w miarę możliwości. Zmiany nigdy nie są łatwe. Wieża, to taki domek z kart, który ma jedynie silne fundamenty. Wystarczy czynnik zewnętrzny, by się rozsypały. Natomiast nie wszystko jest stracone, na tych fundamentach można zacząć od nowa.
   Zazwyczaj wszyscy zaliczają do trudnych kart 3 Mieczy, u Ciebie jej nie widzę. Jak Ty ją odbierasz?
   Pozdrawiam, B.

 2. Dzień dobry, chyba tak miało być i miałam trafić na Panią. Bardzo dziękuję za poradnik, pomaga mi Pani przejść przez trudne poczatki. Mam już swoją pierwszą talię. Zamówiłam ja przez internet. Wybrałam złotego tarota. Chciałam aby karty na początku mówiły do mnie po polsku i były średnio zaawansowane. Jestem zakochana w ich obrazkach, są takie piękne. Chciałam zapytać jak mogłabym się z nimi zaprzyjaźnić? Mamy kwarantanne, nie moge kupić dla nich wielu rzeczy, co więcej przebywam u rodziców i nie mam możliwości aby zamknąc sie gdzieś w cichym miejscu i zająć się kartami jak należy. Mówię do nich, żeby się nie obraziły że mam na razie takie warunki ale niech pozwolą mi się poznawać,owinęłam je w chustkę w kolorze różowym aby nadac trochę optymizmu. Probuje sobie jakoś radzic. Postawiłam sobie już 3 rozkłady, ale uznałam że ciężko mi to zinterpretować. Zrobiłam zdjęcie i wracam do nich analizując wszystko. Aktualnie postanowiłam w takiej sytuacji nie robic więcej rozkładów a uczyć się ich pokolei (zeszyt, długopis) i zapisywać moje odczucia i znaczenia kart. Proszę mi powiedzieć czy myślę poprawnie? Staram sie kart nie urazic, mam nadzieję ze pójdą ze mna na kompromis 😉

  1. Dzień dobry Pani Aneto, bardzo mi miło, że poradnik się przydał. Ogromnie się cieszę. Złoty tarot jest faktycznie piękni i bardzo często wybierany jest na początku drogi. Może nie jest to mój ulubiony tarot, co nie zmienia faktu, że jest piękny. 🙂
   Pani podejście jest jak najbardziej super. Proszę sobie dać czas na zapoznanie się z kartami i obrazami. Zapisywanie swoich przemyśleń na temat każdej karty jest super i tego proszę się trzymać. Żeby nie było nudno, proszę sobie rano lub wieczorem, wylosować sobie kartę dnia i zapisywać kilka myśli a pod koniec dnia dokonać kilku refleksji na temat dnia i tego, jak Pani tą kartę odczuwała. To jest świetny sposób na to, by nawiązać nić porozumienia z talią ale i poznanie kart. Ciekawie się zacznie robić, kiedy karta będzie się co jakiś czas powtarzać – to także jest cenna wskazówka.
   Odnośnie dodatkowych artefaktów, to absolutnie nic innego nie jest Pani potrzebne – wystarczy świeca a nawet podgrzewacz. Proszę na początku przetasować talię nad płomieniem tak długo jak Pani to będzie czuła i powtarzać „oczyszczam … i tu dodać z czego Pani chce je oczyścić, np. ze złej energii, z energii innych ludzi, którzy jej dotykali itp.”
   Podczas pracy z tarotem, zawsze warto palić świecę w celu ochrony – najlepiej, żeby to była jedna świeca, przeznaczona tylko do tego celu.
   P.S.
   Opowiadałam już kilka razy o początkach pracy z tarotem. Poniżej wkleję link do filmików na ten temat. Zapraszam do subskrypcji, co tydzień będą pojawiać się nowe:
   https://www.youtube.com/watch?v=r38xQPwNFU4&list=PLDlivhnQhKUYzO0vIYhuMuMEqcb0CSwTl

   Jeśli chce Pani uczestniczyć w spotkaniach na żywo, zapraszam na mój FB:
   https://www.facebook.com/tarocistka.beata/

   Pozdrawiam serdecznie i w razie pytań, serdecznie zapraszam. 🙂
   Beata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *