Cześć, czy masz już przygotowane plany podbicia świata w 2024-tym roku? A może masz trochę dość nieustannej gonitwy i potrzebujesz wytchnienia i czasu dla siebie? Potrzebujesz zwolnić, zajrzeć w głąb siebie i tam poszukać odpowiedzi? Dziennik Stoika Ci w tym pomoże.
Jeśli to drugie, to mam dla Ciebie wspaniałą propozycję. Zapraszam Cię do wspólnego prowadzenia dziennika Stoika na Patreonie. Rusz ze mną w podróż po spokojne i szczęśliwe życie. I nie, nie jest to żadna wiedza tajemna dostępna jedynie dla wybranych. 🙂
Jeśli ta stoicka praktyka jest czymś, co Cię interesuje, serdecznie zapraszam do mojego Patreona – link poniżej.
Cała praktyka będzie się odbywała w progu Słońce.
Startujemy z Dziennikiem Stoika już 1-go Stycznia 2024 i będziemy wspólnie przez cały rok dokonywać refleksji o sztuce życia. Choć tak naprawdę możesz zacząć dosłownie w każdej chwili.
Czy wiesz czym jest stoicyzm? To refleksje i myśli o sztuce życia.
Stoicyzm to filozofia życia, której korzenie sięgają starożytnej Grecji. Stoicyzm rozwijał się jako szkoła filozoficzna, a jego wpływ przetrwał wieki, wpływając na myślenie wielu filozofów, a także na współczesne podejścia do życia.
Główne założenia stoicyzmu obejmują przekonanie, że ludzie mają kontrolę nad swoimi reakcjami emocjonalnymi i postawą wobec życiowych wydarzeń, nawet jeśli nie mają kontroli nad samymi wydarzeniami. Stoicy wierzą w rozwijanie wewnętrznej siły ducha, zwanej „apatyją” (nie mylić z apatią w sensie obojętności) – polegającej na zachowaniu spokoju umysłu niezależnie od warunków zewnętrznych.
Centralną koncepcją stoicyzmu jest także idea „logosu” – racjonalnego porządku wszechświata, który kieruje życiem i przyrodą. Akceptacja tego porządku i dostosowanie się do niego ma prowadzić do osiągnięcia spokoju i harmonii wewnętrznej.
Wszyscy jesteśmy zabiegani i zestresowani. Wszyscy szukamy rozwiązania naszego codziennego problemu: jak zachować spokój w dynamicznie zmieniającym się świecie? Czasem można pogubić się wśród porad coachów, trenerów nurtów współczesnej psychologii, a tajemnicze mindfulness wciąż jest poza naszym zasięgiem.
Jak to będzie wyglądać?
W ciągu całego roku przybliżę Ci 52 praktyki na każdy tydzień roku. Każda z tych praktyk zawiera pewne wskazówki, które dotyczą jej znaczenia. W każdym tygodniu będzie też hasło przewodnie, które pomoże Ci zrozumieć, jakich zagadnień można się spodziewać w ciągu każdego dnia.
Na każdy dzień będzie też przygotowane pytanie, które pomoże Ci skoncentrować się na porannych lub wieczornych przemyśleniach. Spodziewaj się więc treści CODZIENNIE!
Będziesz dzięki temu w stanie skupić swoje myśli (prosoche) i jeśli poczujesz taką potrzebę praktykować (melete) to, czego nauczysz się na ścieżce rozwoju (prokope).
Praktykując stoickie dyscypliny, każdego ranka będziesz zadawać sobie pytanie, zaś każdego wieczora będziesz sprawdzać, gdzie udało Ci się osiągnąć postęp.
Pamiętaj, w tej praktyce wcale nie chodzi o sprawdzenie, czy potrafisz żyć w sposób idealny i doskonały. Nie chodzi tu o prześciganie się i wymądrzanie, że ktoś zaszedł dalej czy wie więcej. Podoba mi się powiedzenie, żeby pomyśleć o tej praktyce jak o miotle do porządkowania własnego usposobienia.
Czego będziesz potrzebować
Jedynie notesu, długopisu i odrobiny czasu rano i wieczorem. Zanim jednak powiesz sobie „NIE MAM CZASU” chciałam zaznaczyć, że każdy z nas, powtarzam każdy może znaleźć 5-10 minut rano i 5-10 minut wieczorem, żeby napisać zdanie lub dwa odpowiadając na pytanie dnia.
Jeśli ta stoicka praktyka jest czymś, co Cię interesuje, serdecznie zapraszam do mojego Patreona – link poniżej.
Cała praktyka będzie się odbywała w progu Słońce.
Startujemy z Dziennikiem Stoika już 1-go Stycznia 2024 i będziemy wspólnie przez cały rok dokonywać refleksji o sztuce życia. Przypominam – tak naprawdę możesz zacząć dosłownie w każdej chwili.
Mam nadzieję, że zobaczymy się na moim Patreonie. 🙂
Buziaki, Beata :*