Wprowadzenie do astrologii – znaki zodiaku.

Wprowadzenie do astrologii - znaki zodiaku.

Wprowadzenie do astrologii – znaki zodiaku.

 

Astrologia nazywana „wiedzą królewską”  zajmuje się badaniem wzajemnych zależności pomiędzy znakami zodiaku, planetami oraz punktami kardynalnymi horoskopu. Astrologiczne symbole i pojęcia brzmią dla początkujących adeptów egzotycznie i wydają się niezrozumiałe. Stopniowo omówię i przybliżę najważniejsze terminy.  Astrologię możemy podzielić według kilku dziedzin, takich jak:

  • natalną (urodzeniową) zajmującą się badaniem oraz interpretacją wpływu planet na wybraną jednostkę
  • partnerską, która bada wzajemne dopasowanie dwóch osób przebywających w relacji
  • prognostyczną, która wykorzystuje różne techniki prognozowania przyszłych wydarzeń takie jak tranzyty, solariusze, progresje i dyrekcje
  • elekcyjną, dzięki której możemy ustalić najlepszy moment rozpoczęcia nowego przedsięwzięcia, zawarcia związku małżeńskiego, założenia działalności gospodarczej itp.
  • horarną, która pomaga odpowiedzieć na konkretne pytanie
  • mundalną, która prognozuje przemiany mające wymiar ogólny (polityczne, społeczne itp.)
  • medyczną, która pomaga określić na jakiego rodzaju przypadłości jesteśmy podatni oraz którym organom należy się szczególna uwaga i troska. Opisuje ona również skłonność do wypadków, złamań oraz pozwala na przewidzenie okresów w życiu, kiedy powinniśmy poświęcić naszemu zdrowiu szczególną uwagę.

 

Znaki zodiaku – zarys ogólny

 

Znając naszą datę urodzenia jesteśmy jedynie w stanie określić nasz znak słoneczny. Przyjmując system geocentryczny, obieramy Ziemię za punkt centralny Układu Słonecznego i na tej podstawie odnosimy się do układu planet. Interpretując horoskop urodzeniowy bierzemy również pod uwagę pozycję Księżyca, Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza, Saturna, Urana, Neptuna oraz Plutona, który w roku 2006 utracił status planety.

Wyróżniamy następujące znaki zodiaku:

Baran

Żywioł ognia, jakość kardynalna. Niecierpliwy, gwałtowny, mówi co mu ślina na język przyniesie. Mars sprawia, że tryska energią i pomysłami, które lubią narzucać innym. Dominujący, reprezentuje energię aktywną. Pewny siebie, dobry przywódca, inteligentny i władczy. Waleczny, odważny i dzielny. W negatywie cechy Barana to awanturnictwo, konfliktowość, zaciętość, upór. Egocentryk, ale hojny i chętny do pomocy.

Pełna Anliza - Rozkład Roczny Pełna Anliza - Rozkład Roczny

Byk

Żywioł ziemi, jakość stała. Byki są kulturalne, miłe i dobroduszne. Dzięki wpływom planety Wenus są zmysłowe i pełne uroku. Przejawiają zainteresowania i talenty różnymi dziedzinami sztuki, lubią gotować, gdyż są smakoszami. Lubią piękne zapachy, elegancie ubrania, malownicze widoki. Są wygodne i leniwe, ale i praktyczne. Jak wszystkie znaki stałe są uparte i ciężko przystosowują się do zmian. Praktyczne, cierpliwe i lojalne. Są dobrymi i oddanymi przyjaciółmi. Ich wadą jest zaborczość i materializm niekiedy podchodzący pod snobizm oraz flegmatyzm.

Bliźnięta

Żywioł powietrza, jakość zmienna. Dzięki opiece Merkurego posiadają lotny umysł, są urodzonymi erudytami. Do tego to istoty elastyczne, szybko przystosowują się do nowych sytuacji. Ciekawe świata, wspaniali obserwatorzy. Przejawiają wiele zdolności: od lingwistycznych, po matematyczne. Cenią wolność, mają nowoczesne poglądy, ich pasją są podróże, nowe doświadczenia. Wiecznie głodne wiedzy, oczytane, towarzyskie i uwielbiające komunikację. Słabą stroną Bliźniąt bywa powierzchowność, impulsywność i nieszczerość. Sam znak kojarzy się z dwoma obliczami jednej osoby, co wcale nie musi być negatywne.

Rak

Żywioł wody, jakość kardynalna. Znak Raka jest bardzo tradycyjny i sentymentalny. Raki chcą kroczyć ścieżką którą obrały, ale często brak im wiary we siebie i sił do realizacji swych marzeń. Potrzebuje dużo wsparcia, choć nie zawsze się do tego przyznaje. Lubi domowe zacisze, kameralne spotkania z przyjaciółmi, spacery. Z reguły introwertyczne i nieśmiałe, dzięki wpływowi Księżyca żyjące w swoim własnym świecie pełnym snów i marzeń. Melancholicy, zarówno łatwo ich wzruszyć, jak i zdemotywować. Mają chwiejne nastroje, są też podatne na wpływy. Raki w negacji, uzależniają się od innych, są bierne i nadwrażliwe. Do tego są zaborcze i zbyt mocno przywiązują się do sentymentalnych pamiątek, wiele lat rozpamiętują przeszłość. Ciężko przebić się przez ich twardą skorupę, którą ochraniają się przez zranieniem.

Lew

Żywioł ognia, jakość stała. Jak na królewski, ognisty znak nad którym czuwa Słońce, Lew jest dumnym i pewnym siebie egocentrykiem. Świetni organizatorzy, przejawiają też talenty artystyczne m.in. aktorski. Lwy są bardzo ekstrawertyczne, lubią być w centrum uwagi i przewodzić grupie. Wadą tego znaku jest uważanie się za lepszego od innych, wywyższanie się i próżność. Optymizm, energiczność i dobroduszność to również ich cechy. Niekiedy w Lwach można dostrzec sztuczność, nie zawsze mówią to co myślą. W dyskusji muszą zawsze udowodnić swoje racje, a często nie biorą pod uwagę szczegółów. Lwy miłość traktują jak polowanie, dowartościowuje ich zdobycie wielu serc. Jednocześnie, jak wszystkie znaki stałe gdy już ulokują swoje uczucia są oddane i wierne.

Panna

Żywioł ziemi, jakość zmienna. Znak Panny, będący pod opieką Merkurego (i Ceres), jest ułożony i praktyczny. Cechami tego znaku są też pedantyzm, pracowitość i systematyczność. Z reguły to świetni i dumni ze swoich osiągnięć uczniowie. Panny lubią pomagać innym i robią to bezinteresownie. Brak im jednak fantazji, rozmachu i optymizmu. Wiele od siebie wymagają, co prowadzi czasem do rozczarowań. Panny mają lotny i chłonny umysł podobnie jak Bliźnięta, do tego bardziej poważnie podchodzą do życia i realizacji swoich celów. Spokojne, zrównoważone, interesują się zdrowym stylem życia, dbają o swoją duszę i ciało np. poprzez diety, ćwiczenia, suplementy. Są dobrze zorganizowane, potrafią też wpaść w pułapkę swoich twardych zasad. Wadami tego znaku może być chorobliwe popadanie w skrajności, przejmowanie się krytyką, sztywność. Obawiają się zmian, nowych sytuacji, marudzą.

Waga

Żywioł powietrza, jakość kardynalna. Wagi uważane są za dobrych mediatorów, pragmatycznych i stabilnych ludzi. Podobnie jak Byki, dzięki wpływom Wenus posiadają dobry gust, wyczucie stylu i talenty artystyczne. Z reguły spokojne, stronią od konfliktów. Wadą tego znaku może być brak samokrytyki i narcyzm. Pomimo tego zwykle są sprawiedliwe w osądach i bezstronne. Czasem brak im swojego zdania. Ciepłe, otwarte i wyważone. Mają rozległe zainteresowania, które mogą traktować nieco powierzchownie. Pomimo tego, to idealni towarzysze rozmów. Romantyczni idealiści. W negatywie bywają nieszczere i nie ujawniają swojego prawdziwego zdania by nie sprowokować kłótni.

Skorpion

Żywioł wody, jakość stała. Znak trudny do odgadnięcia i ambitny. Niewątpliwie to zasługa wpływu Marsa i Plutona, którzy obdarzają Skorpiony magnetyzmem, atrakcyjnością, a do tego aurą magii i tajemniczości. Wbrew pozorom, wojownicze i silne psychicznie Skorpiony wewnątrz skrywają wrażliwą naturę. Krzywdy pamiętają latami. Również interesują się wieloma dziedzinami, ale głębiej niż inne znaki – wszędzie dopatrują się drugiego dna. Znak ten posiada ogromną intuicję, dzięki czemu łatwiej zgłębiać mu różne dziedziny ezoteryki, jak i wyczuć prawdziwe intencje innych.

Skorpiony są bystre, sprytne i szczere. To lojalni i uczciwi przyjaciele. Wadą Skorpiona jest mściwość, natarczywość oraz drążenie trudnych i bolesnych tematów. Bywają skandalistami. Razi ich fałsz, obłuda, przeciętność. Możemy dostrzec w tym znaku feniksa, który pomimo nawet bardzo bolesnych przeżyć potrafi pozbierać się i odrodzić na nowo. Często brak im umiaru, mają skłonność do popadania w skrajności i huśtawek emocjonalnych.

Strzelec

Żywioł ognia, jakość zmienna. Pewny siebie, wesoły i ciekawy świata Strzelec to pierwszy podróżnik Zodiaku. Osoby urodzone w tym znaku cechuje otwarty umysł i szerokie horyzonty myślowe. Są szczerzy i hojni, do tego przyjacielscy i uczynni. Całe życie dąży do odkrywania nowych rzeczy i rozwijania się. Wadą osób urodzonych w tym znaku może być mniejsze poczucie odpowiedzialności i branie na swoje barki zbyt wielu spraw oraz lekceważenie tego, co ważne. Cenią sobie wolność, zaś większą wartość niesie dla nich przyjaźń niż związek. Nie znoszą nudy, ciągle szukają nowych przygód. Mają wysoką moralność, nikogo nie oszukują. Bezpośredni i prawdomówni. Negatywne cechy Strzelca to przemądrzałość i zadufanie w sobie. Bardzo energiczni, dzięki czemu mają możliwość inspirowania innych i dodawania im sił. Uważani za „w czepku urodzonych” z powodu opieki Jowisza.

Koziorożec

Żywioł ziemi, jakość kardynalna. Podopieczny Saturna charakteryzuje się często pesymizmem, pracowitością i dużą dyscypliną. Koziorożce są silne i bardzo ambitne, konsekwentnie prą do obranego celu. Zwykle robią to stopniowo. Są cierpliwe i ostrożne, a ich ruchy sprawne i przemyślane. Wiele od siebie wymagają i zbytnio biorą do siebie porażki. W Koziorożcach można dostrzec pewien rodzaj smutku, często nie potrafią spontanicznie wyrażać radości. Zwykle są samotnikami, do tego zamykają się w sobie i ukrywają swoje uczucia pod maską chłodu. Trudność sprawia im nawiązywanie relacji przyjacielskich i związków, ponieważ potrzebują czasu by nabrać zaufania. W relacjach z innymi są jednak poważne, odpowiedzialne i stałe. Nie brakuje im wrażliwości, lubią spokój, ciszę. Tak jak inne znaki ziemskie, pomaga im przebywanie blisko natury i odpoczynek od zgiełku miasta.

Wodnik

Żywioł powietrza, jakość stała. Znak Wodnika uważany jest za oryginalny, a do tego towarzyski i elokwentny. Wodniki lubią nowoczesność i oryginalne rozwiązania. Chcą działać na rzecz innych, interesują się sprawami socjalnymi. Swoimi myślami zawsze wybiegają daleko poza schematy. Z innymi stałymi znakami łączy je upór i nieustępliwość. Czasem brak im elastyczności i ciężko przekonać ich do porzucenia swoich racji. Wodniki są zdystansowane w kontaktach z innymi. Często to ludzie renesansu, z ogromem talentów i zainteresowań. Zajmują się dziedzinami uważanymi za specyficzne, do tego przejawiają talent do okultyzmu i astrologii. Nie lubią być zależne od innych, cenią sobie bycie wolnymi. Uran sprawia, że bywają zbuntowane oraz czasem tracą poczucie rzeczywistości.

Ryby

Żywioł wody, jakość zmienna. Dwunasty znak Zodiaku, przebywający pod opieką Jowisza i Neptuna to właśnie uduchowione i rozmarzone Ryby. Znak ten bywa niepewny i czasem brak mu siły przebicia, przez co boi się podejmować inicjatywę oraz łatwo daje się stłamsić. Ryby cechuje ogromna intuicja i empatia. Potrafią głęboko angażować się w sprawy innych ludzi, bezinteresownie im pomagać. Wrażliwość sprawia, że są podatne na wpływy innych, ponieważ nie są pewne swoich racji. Ucieczką od rzeczywistości może być dla nich ekspresja artystyczna, przejawiają też skłonności do popadania w nałogi. Naiwne, często stają się obiektem dręczenia, czy nawet szykanowania. Nie radzą sobie z emocjami i krytyką innych. Podobnie jak Raki lubią uciekać w swój bogaty, duchowy świat. Bardzo opiekuńczy i rodzinny znak. Dla najbliższych skłonni są do ogromnych poświęceń.

 

Jeśli zainteresował Cię temat – polecam również wpis Żywioły astrologiczne w Tarocie.

 

Nie wyrażam zgody na kopiowanie mojego artykułu oraz linku do niego na innych stronach, grupach oraz forach nawet z załączeniem mojego autorstwa.

 

Autorka: Minako Aino

Warto przeczytać

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *