Wielkie Arkana – 5 Arcykapłan.

Wielkie Arkana - 5 Arcykapłan.

Wielkie Arkana – 5 Arcykapłan.

 

W karcie Kapłan możesz zauważyć:

 

Kapłana, mistrza, duchowego pośrednika, guru, księdza itp. Autorytet moralny i duchowy, ojca, który wdraża zasady moralne – uczy, co jest dobre, a czego należy się wystrzegać, mężczyznę kierującego się dogmatami i zasadami wiary. Konserwatystę postępującego w zgodzie z tradycją.

Mężczyznę, który posiadając stały system wartości uczy jego przestrzegania, lecz brak mu spontaniczności i ciepłych uczuć. Wykładowcę, nauczyciela, osobę prowadzącą wykład, prelegenta. Mistrza wtajemniczającego w wiedzę duchową, kogoś, kto wyraża wolę, aby świat stał się uporządkowany, a ludzie wypełniali prawo moralne. Mężczyznę, który żyje przeszłością lub zajmuje się nią z racji swego fachu (kolekcjonera antyków i starych książek, badacza historii i starego piśmiennictwa, bibliotekarza itp.).

Karta bardzo wieloznaczna – w zasadzie wskazuje na wszystko, to co łączy się z szeroko pojętą tradycją. Tak więc jest to człowiek wychowany tradycyjnie, ktoś stosujący w życiu normy ogólnie przyjęte. Tradycjonalizm, konserwatyzm, religia, nauka, surowe zasady rodzinne, tzw. dobre pochodzenie, surowe wychowanie.

 

Małżeństwo, przymierze, uwięzienie, niedola, według innej wykładni litość i dobroć; natchnienie; człowiek do którego Kwerend może zwrócić się w potrzebie.

 

Sesja Ogólna
Sesja Ogólna

Upokorzenia. Bierność. Brak przekonania. Nieśmiałość. Nieumiejętność przystosowania do zmieniających się warunków. Tendencja do trzymania się dawnych przekonań, nawet jeśli są już nieaktualne. Rytualizm. Ceremonie. Łaska.

Zaufanie, prawda, wiedza i pewność, siła wiary i przekonania, cnota, rozszerzenie świadomości. Głos powołania, wysoka etyka, rozwój ufności bożej, rozszerzanie światopoglądu, doradca, przewodnik, ojciec.

 

Wielki Kapłan to człowiek w pełni spirytualny, duchowy przewodnik i nauczyciel – choć niekoniecznie dostojnik instytucji religijno-kościelnej. Chodzi tu przede wszystkim o osobę będącą na wyższym szczeblu duchowego rozwoju, łączącą w sobie to, co ludzkie z pierwiastkiem boskim. Jest to z całą pewnością prawdziwy mistrz, pośrednik między Bogiem a człowiekiem, być może ten, któ­rego każdy z nas nosi w sobie. Karta jest wyraźną wskazówką, że nadszedł czas na konfrontację z własnym, prawdziwym JA, przypominającym o naszym, bo­skim pochodzeniu.

 

Pozostałe opisy kart znajdziesz w dziale „Tarot”.

Zachęcam do przeczytania „Jak przebiega wróżba”.

Warto przeczytać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *