Przeorganizuj swoje życie, Część 1 – Zobowiązania.

Przeorganizuj swoje życie, Część 1 - Zobowiązania.

Przeorganizuj swoje życie, Część 1 – Zobowiązania.

 

Początki zawsze są trudne, jednak od czegoś  trzeba zacząć. Odetnij się od tego co jest zbędne w Twoim życiu, a zyskasz przestrzeń do rozwijania siebie i swoich pasji.

Serdecznie polecam takie przeorganizowanie swojego życia. Zrób sobie pyszną kawę, herbatę czy smoothie, przygotuj notes i coś do pisania – i do dzieła.

 

Dziś na tapetę bierzemy wszystkie zobowiązania w naszym życiu.

 

Zrób swoistą inwentaryzację swoich życiowych zobowiązań. Oto kilka najpopularniejszych:

  • Praca– tu mamy wiele zobowiązań na raz, w naszej pracy. Wypisz je wszystkie.
  • Tak zwana praca na boku– niektórzy z nas to free-lancerzy , lub wykonują więcej niż jedną pracę, żeby mieć większe przychody. Czyli jeszcze więcej zobowiązań.
  • Rodzina– możemy być w roli żony, męża, matki, ojca, córki, syna. Takie role także idą w parze z różnymi zobowiązaniami.
  • Dzieci– nasze dzieci mają różne zainteresowania i zajęcia dodatkowe, piłka, sporty, występy, nauka gry na instrumencie, chóry raz wiele, wiele innych zajęć dodatkowych. Każde ich zobowiązanie, jest także naszym.
  • Obywatelskie– możemy działać jako wolontariusze w różnych organizacjach lub być członkiem jakiejś organizacji non-profit.
  • Religijne– wielu z nas jest zaangażowanych w życie w naszych kościołach lub w organizacjach kościelnych. Czasami jest to odwiedzanie kościoła raz w tygodniu. To także są zobowiązania.
  • Hobby– być może uprawiasz sport jak bieganie, jeździsz na rowerze, fitness, siłownia czy jesteś członkiem klubu żeglarskiego, klubu czytelniczego, czy choćby sklejania modeli. Te zajęcia także wiążą się o dziwo – ze zobowiązaniami.
  • Dom– poza standardowymi sprawami rodzinnymi, robisz różne inne rzeczy, które są do zrobienia w domu.
  • Bycie On-line– możemy być regularnie na forach internetowych czy listach mailingowych, czy w grupach Google. To są społeczności on-line które idą w parze także ze zobowiązaniami.

 

Sesja Ogólna Sesja Ogólna

Być może masz więcej kategorii do wypisania, niż te które wymieniłam. Wypisz je wszystkie.

 

Teraz przyjrzyj się im dokładnie. Każdej pozycji na liście i rozważ: Jak to dodaje wartości w moim życiu? Jak ważne jest to dla mnie? Czy to jest zgodne z moimi życiowymi priorytetami i wartościami? Co się stanie, jaki to będzie miało wpływ na moje życie, jeśli to sobie odpuszczę? Czy robienie tego zbliży mnie do zrealizowania moich celów?

Tak, to są trudne pytania i czasami nie da się na nie odpowiedzieć natychmiast. Jednak na początek, sugeruję by zacząć od jednej rzeczy, i to takiej, która najmniej Ci oddaje zainwestowanego w nią czasu i energii. Takiej, która zupełnie odbiega od Twoich wartości i celów. Zrezygnuj z tej rzeczy, z tego działania – przynajmniej na kilka tygodni i zobacz czy bez wykonywania tej czynności, wszystko idzie jak powinno. Po tym czasie ponownie przeczytaj listę sporządzoną na początku i wybierz kolejną rzecz, która nie sprzyja realizacji Twoich celów. Tak właśnie należy krok po kroku eliminować, czasami bezlitośnie, niepotrzebne i nie sprzyjające naszym wartościom rzeczy i czynności. Dzięki temu pozostaną tylko te, które mają dla Ciebie znaczenie. Dla Ciebie i Twojego rozwoju.

 

Poczucie winy to rzecz naturalna na początku.

 

Podczas, kiedy będziesz eliminować jakieś zobowiązanie, może pojawić się poczucie winy, ponieważ inni będą chcieli, by nadal w nich trwać. Nawet jeśli zechcesz wrócić do tych zobowiązań a wyeliminować inne, to i tak odczujesz ogromną ulgę, że udało się sprawdzić i odpocząć od codziennego, cotygodniowego czy comiesięcznego ich wykonywania. To pozwoli Ci uwolnić dużo czasu i pomimo tego iż inni będą czasami rozczarowani Twoją postawą, Ty będziesz realizować rzeczy które są dla Ciebie ważne. Dla Ciebie a nie dla innych. Jeśli zawsze będziemy zobowiązywać się do tego czego inni od nas chcą, nigdy nie znajdziemy czasu na realizację naszych celów i tego co jest dla nas najważniejsze.

Poświeć trochę czasu na ocenę swoich zobowiązań, a Twoje życie stanie się mniej skomplikowane i prostsze. Podziękujesz sobie później. 🙂

Zachęcam do przeczytania wpisu „Minimalizm, czas odgruzować swoje życie”.

Warto przeczytać

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *